14. 10. 2019 11:30 | ØRSTA/kc

Potápači, ktori skúmali vrak lode, narazili na veľkú raritu. Ako presne vzniká, je záhada

Žijú totiž vo veľkých hĺbkach a patria medzi najmenej preskúmané živočíchy planéty.

Kolónia vajec kalmara obrovského.
Kolónia vajec kalmara obrovského. Foto: reprofoto: YouTube/Caters Clips

Nórskym potápačom, ktorí sa vracali z prieskumu vraku lode z druhej svetovej vojny, sa náhodne podaril unikátny objav. Vo fjorde Ørstafjordenn našli kolóniu vajec bližšie nešpecifikovaného druhu kalmara.

Nils Baadnes a Ronald Rausch sa nachádzali v hĺbke 17 metrov pod hladinou, keď si všimli obrovský priesvitný útvar pripomínajúci balón. Za transparentnou blanou sa skrývali tisícky vajec jedného z troch druhov kalmara, ktoré žijú v chladných vodách nórskych fjordov. Píše o tom portál sciencealert.com.


Spozorovať kolóniu vajec kalmara je veľká rarita. Žijú totiž vo veľkých hĺbkach a patria medzi najmenej preskúmané živočíchy planéty. Vedci predpokladajú, že ochranné obaly, ktoré obsahujú ich vajcia, sú najskôr menšie, no vplyvom kontaktu s vodou sa postupne zväčšujú. Niektoré druhy kalmarov obaly zväčšujú tak, že do nich pumpujú vodu.

Najväčší zástupca tohto radu - kalmar obrovský - dorastá do dĺžky 20 m. Živí sa mäsom. Má 8 ramien pokrytých ozúbkovanými prísavkami a 2 dlhšie ktoré používa na lov. Na tele majú svetielkujúce orgány nazývané fotofory. Ako ich príbuzní chobotnice a sépie tiež dokážu meniť farbu pokožky a vidia veľmi dobre v polarizovanom svetle. 

Komentáre ( 0)