17. 10. 2019 14:00 | MONTEREY/kc

Ponorka sa ponorila k mŕtvej veľrybe pri sopke. Nasnímala unikátny ekosystém

Davidsonova hora má oveľa väčšiu pestrosť života ako jej okolie, ohrozujú ju však záujmy ropných spoločností

Kostra veľryby na dne oceánu.
Kostra veľryby na dne oceánu. Foto: reprofoto: YouTube/EVNautilus

Diaľkovo ovládaná ponorka výskumnej lodi EV Nautilus nasnímala na dne zálivu Monterey Bay pri pobreží Kalifornie unikátny ekosystém. Biológovia si zámerne vybrali okolie podmorskej sopky Davidson mountain (2280 m), ktorá je považovaná za oázu života.

Expedícia amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru sa ponorila do hĺbky 3530 metrov. Vedcom sa podarilo nafilmovať rozkladajúce sa tel veľryby, na ktorom sa hostili stovky organizmov. Napočetnejšie zastúpenie mali chobotnice a rôzne hlbokomorské ryby. Mŕtve telá, ktoré klesajú ku dnu, dodávajú do morských hlbín veľké množstvo živín.


Na tento proces je naviazaný celý tamojší ekosystém. Davidsonova hora má oveľa väčšiu pestrosť života ako jej okolie a aj preto ju v roku 2009 vyhlásili za prírodnú rezerváciu.

Ohrozujú ju však záujmy ropných spoločností, ktoré si robia zálusk na veľké ložiská ropy a zemného plynu, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú. Administratíva prezidenta Donalda Trumpa aj z tohto dôvodu nariadila preskúmanie chráneného štatútu územia v zálive Monterey Bay.

Kompletný 11-hodinový záznam z ponoru:


Komentáre ( 0)