19. 10. 2019 07:00 | BRATISLAVA/rd

Vedci spozorovali nový jav. Táto hrozba vznikne spojením hurikánu a zemetrasenia

Tento jav seizmograf dokáže zachytiť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Hurikány a zemetrasenia sú sami osebe hrozivé. Teraz si ale predstavte, že by sa spojili. Vedcom z univerzity v americkej Floride pod vedením profesora a seizmológa Wenuyana Fana sa podarilo objaviť takýto jav. Píše CNN.

Keď sa v atmosfére sformuje hurikán, vytvára na morskej hladine vlny, ktoré mohutnejú a vytvárajú ďalšie vlny. Tie smerujú až k morskému dnu.

Interakcia medzi týmito sekundárnymi vlnami a morským dnom vytvára špecifický typ tlakovej sily, ktorá má následne na morské dno mohutný dopad.

Túto aktivitu seizmograf dokáže zachytiť. Nejde o klasický seizmický hluk, ale malé otrasy, ktoré výskumný tím pomenoval „búrkové zemetrasenie". Zvyčajne majú silu 3,5 stupňa.

Pohyby sú malé a ľudia ich cítiť nemôžu, preto to podľa Fana nateraz nie je pre nás také významné.

„Vždy však zdôrazňujem, že k búrkovým zemetraseniam dochádza len vtedy, ak sa vytvárajú extrémne búrky. Takže rozhodne by nás to malo znepokojovať," myslí si Fan.

Podľa neho by účinky tohto javu mohla najviac pocítiť samotná príroda. Zároveň v tom však vidí možnosť skúmať štruktúru Zeme o čosi lepšie.

Vedci sledovali obdobie medzi rokmi 2006 až 2015, pričom za ten čas zaznamenali viac ako 14-tisíc takýchto javov, čo v priemere činí tisícku búrkových zemetrasení ročne. Treba však brať do úvahy konkrétnu lokalitu, keďže nie všade je počet búrok rovnaký.

Príkladom sú dva hurikány, ktoré v roku 2009 dali o sebe vedieť v New Jersey na severovýchode USA.

Hurikán Sandy bol síce na pevnine extrémny, ale búrkové zemetrasenie nepriniesol žiadne. Medzitým úradoval hurikán Bill, ktorý generoval asi 300 búrkových zemetrasení.

Podľa vedcov je rozdiel v smere hurikánu. Ak koliduje s oblasťami na morskom dne, šanca, že sa vyskytne búrkové zemetrasenie, je pravdepodobnejšia. To aj v prípade, ak je hurikán slabší.

Komentáre ( 0)