05. 11. 2019 12:55 | BRATISLAVA/rd

Aký tvar má vesmír? Nová štúdia naštrbila zaužívaný mýtus

Tento objav vyvoláva v oblasti fyziky množstvo otáznikov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Je tomu naozaj tak? Podľa novej štúdie, uverejnenej v časopise Nature Astronomy, je vesmír zrejme zakrivený a nie plochý, ako sa doteraz myslelo. O novinke píše Fox News.

K záveru, že vesmír má tvar nafúknutého balóna, prišli vedci skúmaním dát z kozmického mikrovlnného pozadia (ide o relikt po Veľkom tresku, preto sa nazýva aj reliktné žiarenie).

V kozmickom mikrovlnnom pozadí našli anomálie, ktoré zásadne menia pohľad na tvar vesmíru. Nachádza sa v nich podstatne viac gravitačných šošoviek.

Gravitačná šošovka vzniká vtedy, ak svetlo vzdialeného zdroja ovplyvní hmota, ležiaca na zornom lúči medzi zdrojom a pozorovateľom. Svetlo zdroja sa pri tom buď rozštiepi na viacero obrazov, pretiahne do oblúka či inak zdeformuje. A zosilní. Často všetko naraz. Jav sa dlhý čas považoval za zaujímavý dôsledok všeobecnej teórie relativity. Prvý reálny príklad bol objavený až v roku 1979.

Dôsledkom toho zrejme gravitácia ohýba mikrovlny reliktného žiarenia viac, ako si doterajšia fyzika vedela predstaviť.

Kozmológ Alessandro Melchiorri z univerzity v talianskom Ríme tvrdí, že takýto model uzavretého vesmíru by v oblasti fyziky mohol vyvolať viacero otáznikov.

„Netvrdím, že v to verím. Môj názor sa však týmito poznatkami dostal do neutrálu. Najlepšie zrejme bude počkať na ďalšie dáta, z ktorých sa bude dať vyčítať viac. Momentálne tu panuje rozpor. Našou úlohou je zistiť, v čom celá záhada spočíva," tvrdí.

Komentáre ( 0)