06. 11. 2019 11:28 | TEMPLEWO/kc

V atómovom bunkri objavili milión kanibalistických mravcov. Ich trápenie ukončili vedci

Prírodovedci sa rozhodli mravcom pomôcť a v bunkri nainštalovali drevenú tyč, po ktorej sa mohli vyštverať na povrch.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Petr Bonek

Aj keď sa ocitli na nehostinnom mieste, našli spôsob ako prežiť. Mravce v bývalej raketovej základni v Poľsku vedcov prekvapili svojou prispôsobivosťou.

Betónový kolos, ktorý postavil Sovietsky zväz v lesoch pri dedine Templewo, dlhé roky chátral. Zvedavci ho začali navštevovať od roku 2010. Išlo najmä o prírodovedcov, ktorí sledovali miestnu kolóniu netopierov.

Popritom si však všimli niečo oveľa zaujímavejšie - kolóniu mravcov s veľmi atypickým správaním.

Ventilačná šachta, cez torú mravce popadali do bunkra.
Ventilačná šachta, cez torú mravce popadali do bunkra. Foto: Rutkowski et al., Journal of Hymenoptera Research, 2019
 

Mravce lesné (formica polyctena) sa v chladom hrdzavom bunkri bez svetla a potravy ocitli nešťastnou náhodou. Mravenisko si totiž postavili hneď vedľa vetracej šachty, do ktorej postupne popadali pri hľadaní potravy. Píše sa v štúdii.

Keď v roku 2013 nezvyčajnú kolóniu objavili, odhadli počet mravcov na milión jedincov. Mravce sa z bunkra nevedeli dostať na povrch, zostali tam uväznené bez kráľovnej a jediným zdrojom potravy boli mŕtve netopiere alebo myši.

Nedostatok jedla a neschopnosť sa rozmnožovať, však rast kolónie nezastavil, mravce sa totiž uchýlili ku kanibalizmu. Biológovia v okolí mraveniska našli pozostatky až troch miliónov mravcov. Drvivá väčšina z nich mala na telách stopy po mravčích hryzadlách.

Prírodovedci sa rozhodli mravcom pomôcť a v bunkri nainštalovali drevenú tyč, po ktorej sa mohli vyštverať na povrch. Po pár mesiacoch izolovaná kolónia zmizla - všetky mravce sa vrátili do lesa.

Tyč, po ktorej mravce vyliezli z bunkra.
Tyč, po ktorej mravce vyliezli z bunkra. Foto: Rutkowski et al., Journal of Hymenoptera Research, 2019
 


Komentáre ( 0)