08. 11. 2019 06:00 | WANDILIGONG/kc

Čistokrvné šteňa psa dinga, ktoré uniesol orol a zhodil do záhrady, môže zachrániť celý druh

Fena, ktorá dostala meno Wandi, sa okamžite stala hviezdou na austrálskych sociálnych sieťach.

Wandi - austrálsky pes dingo.
Wandi - austrálsky pes dingo. Foto: koláž:tvnoviny.sk zdroj: profimedia/instagram

Na dvore rodinného domu v austrálskom meste Wandiligong sa našlo šteňa, ktoré sa tam zdanlivo nemalo ako dostať. Podľa drobných rán na jeho tele ho tam s najväčšou pravdepodobnosťou zhodil veľký dravý vták.

To pravé prekvapenie však nastalo, až keď prišli výsledky genetických testov, ktoré odhalili, že ide o čistokrvného psa dingo. Zástupca týchto predátorov, ktoré v Austrálii tisícky rokov udržiavali nízku populáciu klokanov, teraz môže prispieť k záchrane tohto ohrozeného druhu psovitých šeliem. Väčšina dingov sa totiž čoraz viac kríži so zdivočenými domestifikovanými psami. Napísal o tom portál 7news.com.au.


Fena dinga, ktorá dostala meno Wandi, sa okamžite stala hviezdou na austrálskych sociálnych sieťach. Na jej pleciach leží záchrana celého druhu. Nájsť čistokrvného dinga je rarita a problém nastáva aj pri ich rozmnožovaní.

Často sa stáva, že nevedia nájsť navzájom vhodných partnerov s dostatočne odlišný,i génmi. Dingov ohrozuje najmä zánik tradičnej austrálskej prírody ale aj klimatická zmena, industrializácia krajiny a poľnohospodárstvo. Pre Austrálsku nadáciu pre záchranu dingov, je tak Wandi genetickým pokladom.


Komentáre ( 0)