Live
Vražda Kuciaka: Zsuzsovej sa nepáčia médiá a senát, Kočner je podľa psychologičky napraviteľný
Sledujte tu
08. 11. 2019 10:50 | BRIGHTON/rd

Po konzumácii nedovareného kuraťa ochrnul a skončil v kóme. Teraz začína odznova

Lekári spočiatku nevedeli, čo presne mužovi je.

Richard.
Richard. Foto: Facebook/Richard Jakcson

Zle uvarené jedlo ho na konci minulého roka takmer stálo život. Richard Jackson z britského Brightonu sa otrávil nedovareným kuraťom. Píše ladbible.com.

Po desiatich dňoch v nemocnici sa napokon zistilo čosi horšie. Otrava jedlom spustila v jeho tele vzácny autoimunitný stav, po ktorom zostal na ventilácii a na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Jeho stav sa zhoršoval veľmi rýchlo. Tesne pred prijatím v nemocnici nemohol hýbať rukami ani prehĺtať, chôdza mu robila nesmierny problém, strácal vedomie.

Nakoľko lekári spočiatku nevedeli, čo presne 31-ročnému mužovi je, rozhodli sa ho uspať. Odborníci mali desať dní na to, aby prišli na koreň veci.

Zistilo sa, že Richardov imunitný systém napadol miechu, a tak ochrnul od krku po celú spodnú časť tela.

Po tom, čo opäť získal vedomie, sa mu postupne do rúk a nôh začal vracať pohyb. To však bol len na začiatku svojho zotavovania.

Po dlhom ležaní jeho svalstvo ochablo, odišla aj sila. Musel preto absolvovať trojmesačné cvičenie v rehabilitačnom centre.

„Najskôr som zvládol cvičiť len pár minút, ale aj vďaka nesmiernej obetavosti personálu sa to postupne zlepšovalo," hovorí Richard a zároveň priblížil ďalšie pozitíva.

„Do dvoch mesiacov ma naučili sedieť, jesť, hovoriť zreteľne, presunúť sa na invalidný vozík, postojačky si čistiť zuby, presadnúť si z vozíka do auta a napokon to najdôležitejšie - naučili ma chodiť."

Hoci má drobné zdravotné problémy aj teraz, rehabilitačnému centru vďačí za mnoho. „Pomohli mi opäť sa stať mobilným, kvalita môjho života sa dostala do takmer normálu," dodáva s tým, že si stanovil najnovší cieľ - prejsť naraz aspoň päť kilometrov.

Komentáre ( 0)