12. 11. 2019 06:00 | LONDÝN/rd

Muž sa sťažoval na bolesť chrbta a nevoľnosť: V pľúcach mu našli obrovskú zrazeninu

Šlo o zhluk kvapiek krvi, ktorý sa sformoval do tvaru dýchacej trubice.

Veľká krvná zrazenina.
Veľká krvná zrazenina. Foto: BMJ

Lekárom v britskom Londýne sa podaril veľmi ojedinelý zákrok. Mužovi (64) totiž z pľúc vytiahli 20-centimetrovú krvnú zrazeninu, ktorá sa formovala s tvarom jeho dýchacích ciest. Píše vedecký časopis BMJ.

Bizarnú zrazeninu sa podarilo vytiahnuť z konca dýchacej trubice. Šlo o zhluk kvapiek krvi, ktorý sa sformoval do tvaru dýchacej trubice.

Muž prišiel do nemocnice s bolesťami chrbta, horúčkou a celkovou slabosťou. Doktori spozorovali, že má veľmi nízky krvný tlak a po tom, čo mu zlyhali pľúca, ho umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Vyšetrením sa odhalilo, že pacient trpel pľúcnou embóliou. Okrem toho sa mu v membránach obklopujúcich pľúca hromadila tekutina.

Počas jej odstraňovania sa však mužov zdravotný stav prudko zhoršil a začal vykašliavať krv. Až bronchoskopia prišlo na to, že má v pľúcach veľkú krvnú zrazeninu.

Tú sa lekárom podarilo vytiahnuť až po tom, čo pacientovi podali sedatíva. Mala tvar piatich vetiev. Hoci sa mu dýchanie po zákroku zlepšilo, naďalej zostal vo veľmi vážnom stave.

Ďalšie vyšetrenia však priniesli iné komplikácie. Dôchodca mal totiž aj rakovinu čriev, bakteriálnu infekciu či superbacil odolný voči antibiotikám.

Nakoľko sa jeho stav zhoršoval, príbuzní po dlhom zvážení rozhodli, aby lekári, žiaľ, ukončili jeho trápenie.

Komentáre ( 0)