15. 11. 2019 19:14 | BRATISLAVA/TV Markíza

Instagram zrušil srdiečka. Pre porovnávanie lajkov sa zvýšil počet depresií

Pod vlastným príspevkom sa ich počet dozviete až po ďalšom rozkliknutí

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Kto má pod fotkou viac "lajkov" sa už na Instagrame nedozvieme. Sociálne siete ľudí opantali a podľa psychológov sú aj príčinou mnohých depresií, najmä u tínedžerov. Facebook, ktorému Instagram patrí, sa preto rozhodol počet "lajkujucich" skryť.

Počet srdiečok pod príspevkom na Instagrame bol často medzi mladými alfou aj omegou. Podľa toho hodnotili obľúbenosť spolužiakov. Psychologička Eva Poliaková denne pracuje s mladými a tvrdí, že aj pre porovnávanie počtu lajkov na sociálnych sieťach pribudlo depresií. "Môže sa to prejaviť v pocit menejcennosti, zníženej životnej spokojnosti i nevyváženosťou," konštatovala.

Aj to bol dôvod, prečo na Instagrame počet srdiečok už neuvidíte. Aj pod vlastným príspevkom sa to dozviete až po ďalšom rozkliknutí. Cez Instagram však majú mnohí rozbehnutý aj biznis. Pridávaním príspevkov s komerčným odkazom zarábajú.

„Je pravda, že firmy si väčšinou za spoluprácu potom vypýtajú aj následne štatistiky, že ako sa tomu príspevku darilo, ale nie som si istý, či lajky sú práve to meradlo, ktoré ich zaujíma. Skôr je tam myslím dôležitý ten dosah," prezradil nám herec Lukáš Frlajs.

Na druhej strane, ak užívatelia videli, že príspevok sa páči tisíckam ďalších, skôr sa priklonili k tomu, aby srdiečko pridali aj oni. A zrejme to je to, čo instagram nechce. „Aby ste sa nerozhodovali, že niečo lajknete preto, lebo to lajkuje ďalších milión ľudí, ale preto, lebo vy osobne to považujete za dobrý obsah"

V USA, kde to už majú otestované, však počet aktívneho lajkovania klesol o viac ako desať percent. Či sa takéto skrývanie rozšíri aj na ďalšie sociálne siete, zatiaľ jasné nie je.

Tému spracovala reportérka Ľubica Janíková.

 

Komentáre ( 0)