21. 11. 2019 09:45 | BRATISLAVA/TASR

Oxfordský slovník zverejnil slovné spojenie roka 2019

Vydavateľstvo ho vybralo pre to, že odráža "mravný základ, náladu alebo predmet záujmu".

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Olga Gavrilova/shutterstock.com

Britské vydavateľstvo Oxford Dictionaries vyhlásilo frázu "klimatické ťažkosti" (climate emergency) za svoje slovo roka.

Víťazné slovné spojenie tak porazilo ďalšie výrazy súvisiace s klimatickou tematikou ako "klimatická kríza" (climate crisis), "eko-úzkosť" (eco-anxiety) či "pocit hanby z lietania" (flight shame).

Oxfordský slovník definuje víťaznú frázu ako "situáciu, ktorá si vyžaduje neodkladné konanie s cieľom znížiť alebo zastaviť klimatické zmeny a predísť potenciálne neodvrátiteľnému poškodeniu životného prostredia, ktoré z toho vyplýva".

Výraz bol zvolený preto, že odráža "mravný základ, náladu alebo predmet záujmu" roku 2019 s "trvalým potenciálom ako termín kultúrneho významu", informovala DPA.

"Náš výskum odhaľuje preukázateľný nárast výskytu daných výrazov, ktoré ľudia používajú v bežnej reči na vyjadrovanie informácií a myšlienok týkajúcich sa klímy," uvádza sa vo vyhlásení Oxford Dictionaries.

Momentka z Kalifornie.
Momentka z Kalifornie. Foto: AP Photo/Noah Berger
 

Údaje z korpusu Oxfordského slovníka angličtiny ukazujú, že predmetný výraz vzišiel z relatívnej nezrozumiteľnosti a postupne sa stal jedným z najvýznačnejších a najdiskutovanejších termínov roka.

Jazyk súvisiaci s klímou a životným prostredím dominoval aj na užšom zozname tohto britského vydavateľstva s výrazmi ako "vymretie" (extinction), "čistá nulová spotreba" (net-zero) alebo "rastlinná báza" (plant-based).

Konkurenčný slovník Collins English Dictionary predtým vyhlásil za svoje slovo roka výraz "klimatický štrajk" (climate strike), tvrdiac, že jeho odborníci na slovnú zásobu zaznamenali stonásobný nárast v jeho používaní v roku 2019.

Komentáre ( 0)