21. 11. 2019 13:32 | BRATISLAVA/mm

VEĽKÝ TEST ZRAKU: Vidíte dobre? Mylne si to myslela asi polovica vodičov

Krátky test vám zaberie len pár minút.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstock/Photoongraphy

Vidím dobre, nepotrebujem žiadne okuliare. Toto si myslela aj takmer polovica českých vodičov, ktorá sa zúčastnila testovania BESIP patriaci pod české ministerstvo dopravy. Opak bol ale pravdou a mnohí z nich tak ohrozovali seba a ostatných účastníkov cestnej premávky.

Zhruba polovica z tých, ktorým zistili zhoršené videnie, môže mať problém pri šoférovaní. U približne ôsmich percent boli výsledky tak katastrofálne, že by vôbec nemali sadať za volant bez okuliarov alebo šošoviek. Píše český portál tn.cz .

Podľa oficiálnych štatistík približne každý šiesty vodič priznáva, že nosí pri šoférovaní okuliare. Ako však vyplýva z hore uvedených zistení, toto číslo by malo byť oveľa vyššie.

Ostrosť

Pripravili sme preto krátky test, podľa ktorého si otestujete váš zrak aj z pohodlia domova. Nasledujúcu tabuľku si na obrazovke zväčšite tak, aby na šírku merala 11,5 centimetra (stlačte tlačidlo CTRL a tlačidlo +).

Následne si sadnite do vzdialenosti troch metrov od monitoru, zakryte si jedno oko a začnite čítať jednotlivé riadky.

Rozlíšenie odtieňov

V ďalšom teste zistíte, či dokážete správne odlíšiť rôzne odtiene farieb. Potrebujete ale ceruzku, papier a stopky. Na každom obrázku budete musieť určiť, ktorý štvorček má odlišný odtieň. Máte na to minútu, na papier si zapisujte súradnice.

Napravo hore si môžete štvorce zväčšiť.

...

Určovanie obrazcov

V každom kruhu sa ukrýva zviera alebo vec. Pokojne sa pozerajte aj dlhšie aj z iného uhla.

Napravo hore si môžete kruhy zväčšiť.

...

Výsledky nájdete na druhej strane článku

Komentáre ( 0)