04. 12. 2019 13:00 | BRATISLAVA/rd

K Zemi sa približuje mohutný asteroid. Veľkosťou sa podobá egyptským pyramídam

Vedci ho pomenovali WR3 2019.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

K našej planéte sa blíži asteroid veľký ako slávne pyramídy v egyptskej Gíze. Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) ho po prvýkrát spozorovala začiatkom minulého týždňa.

Hoci by Zem zasiahnuť nemal, dôsledky by podľa odborníka z Európskej kozmickej agentúry (ESA) boli katastrofálne. Píše tn.nova.cz.

Prelet asteroidu WR3 2019 v blízkosti našej planéty by mal nastať už tento týždeň. Po 74-násobnom preskúmaní zistili, že jeho priemer je 76 až 170 metrov. Od Zeme preletí asi päť miliónov kilometrov ďaleko rýchlosťou 27-tisíc kilometrov za hodinu.

NASA v spolupráci s ESA odobrili projekt Hera, vďaka ktorému chcú zistiť, čo by nastalo, ak by asteroid zmenil predpokladaný smer letu.

Do systému dvoch asteroidov s názvom Didymos vyšlú dvojicu kozmických lodí, aby očakávané teleso preskúmali.

„Pravdepodobnosť nárazu je nízka, dôsledky by však mohli byť obrovské. Je to dôležité, aby sme to sledovali, keď máme na to aj nástroje," uviedol Patrick Michel z ESA.

Jeho domnienku potvrdil aj univerzitný profesor Alan Fitzsimmons z Výskumného centra astrofyziky v britskom Liverpoole.

"V budúcnosti bude mať pád asteroidov na našu planétu vážne následky. Nemusí sa to síce stať počas našich čias, ale aj tak s tým niečo musíme robiť, a síce vedieť presmerovať asteroid, aby nezasiahol Zem," vysvetlil.

Komentáre ( 0)