13. 12. 2019 22:56 | BOGOTA/TASR

Zo zoznamu UNESCO vyradili pre antisemitizmus karneval v belgickom Aalste

Podujatie sa tradične koná na záver fašiangov pred Popolcovou stredou.

Účastníci karnevalového sprievodu v belgickom meste Aalst.
Účastníci karnevalového sprievodu v belgickom meste Aalst. Foto: TASR/AP

Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v piatok zo svojho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva vyradila karneval, ktorý sa každoročne koná v belgickom meste Aalst. K takémuto bezprecedentnému kroku pristúpil Medzivládny výbor na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO podľa svojho vyhlásenia "pre opakované antisemitské výjavy", ktoré sa objavovali na tomto podujatí.

UNESCO rozhodnutie oznámilo v piatok vo vyhlásení v rámci svojho zasadnutia v kolumbijskej Bogote, informuje agentúra AFP. Vo vyhlásení sa píše, že "UNESCO zostáva verné svojim princípom rovnosti, dôstojnosti a vzájomného rešpektu medzi národmi a odsudzuje všetky formy rasizmu, antisemitizmu či xenofóbie".

Karneval vo flámskom Aalste figuroval na zozname UNESCO od roku 2010. Podujatie sa tradične koná na záver fašiangov pred Popolcovou stredou, ktorou sa začína pôstne obdobie pred Veľkou nocou. Je jedným z najslávnejších európskych karnevalov a oslavou nespútaného humoru a satiry bez obmedzení: politici, duchovní, bohatí a verejne známi ľudia sú na ňom neúprosne zosmiešňovaní, vysvetlila pred časom AFP.

Približne 40-tisícovú belgickú židovskú komunitu však tento rok obzvlášť pobúril alegorický voz s maskami karikujúcimi ortodoxných židov so zahnutými nosmi, ktorí sa viezli sediac na vreciach s peniazmi a "zlatom", čo vyvolalo silnú kontroverziu a kritiku.

Túto inštaláciu kritizovali mnohé židovské organizácie. Podľa Európskej únie alegorický voz pripomenul 30. roky 20. storočia a nástup fašizmu. UNESCO označilo záležitosť za "očividne antisemitskú" a v decembri plánovalo zvážiť vyradenie karnevalu zo svojho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva.

Starosta Aalstu Christoph D'Haese, zvolený za nacionalistickú a separatistickú Novú flámsku alianciu (N-VA), sa v očakávaní rozhodnutia UNESCO už minulú nedeľu miesta na zozname zriekol.

"Obyvatelia Aalstu sa stali terčom groteskných obvinení," povedal vo vyhlásení zaslanom belgickej televízii Oost. "Nie sme antisemitskí ani rasistickí. Všetci, ktorí s tým (takými tvrdeniami) súhlasia, konajú so zlým úmyslom. Aalst vždy bude hlavným mestom smiechu a satiry," dodal.

Predseda Európskej židovskej asociácie (EJA) rabín Menachem Margolin starostu i vedenie mesta za takéto vyhlásenia skritizoval.

"Napriek rozsiahlej kritike, napriek jasnému grotesknému antisemitskému obrazu, napriek príležitosti prinajmenšom uznať napáchané zlo a ujmu, starosta vytrvalo vzdoruje a zosmiešňuje," uviedol rabín.

Komentáre ( 0)