08. 01. 2020 06:00 | PEKING/kc

Jednu z najväčších sladkovodných rýb sveta vyhlásili za vyhynutý druh

Domovskou riekou veslonosov je Jang -c'-ťiang - tretí najdlhší tok sveta, ktorý v uplynulých desaťročiach čelí vážnym hrozbám.

Veslonos čínsky na poštovej známke.
Veslonos čínsky na poštovej známke. Foto: shutterstock/tristan tan

Veslonosa čínskeho, jednu z najväčších sladkovodných rýb, vyhlásili za vyhynutý druh. Prírodovedci odhadujú, že jeseterovitá ryba, ktorá dorastala až do dĺžky sedem metrov, vyhynula už medzi rokmi 2005 až 2010. Taký je záver štúdie, ktorú v odbornom časopise zverejnili čínski vedci.

Veslonos čínsky (Psephurus gladius) patrí do triedy lúčoplutvovce (Actinopterygii), čeľade jeseterovité (Acipenseriformes) a rodu veslonosovité. Žil v riekach Jang-ce a Huang he. Bol jednou z najväčších sladkovodných rýb sveta, dorastal do dĺžky sedem metrov a mohol vážiť až tonu. Vďaka týmto rozmerom dostal prezývku „kráľ riek".


Na rozdiel od ostatných veslonosých jeseterov má dlhý špicatý kuželovitý rypec. Potravu vyhľadáva v kalnej vode blízko dna alebo v bahne na dne, ktoré rozrýval svojím špeciálne tvarovaným nosom. Aj preto existuje iba veľmi málo fotografií tohto, pre človeka, záhadného tvora.

Domovskou riekou veslonosov je Jang -c'-ťiang - tretí najdlhší tok sveta, ktorý v uplynulých desaťročiach čelí vážnym hrozbám. Obrovský ekosystém narušili priehrady, nadmerný rybolov aj znečistenie.

Čínska vláda sa spamätala neskoro. Situácia je taká vážna, že ani úplný zákaz rybolovu, ktorý má platiť od budúceho roka, ju nemusí zvrátiť. Najväčším problémom je totiž práve stavba priehrad. Ohrozené sú tak aj ďalšie živočíchy a je vysoko pravdepodobné, že medzi vyhynuté druhy sa zaradia ďalšie.

Komentáre ( 0)