08. 01. 2020 06:00 | BRATISLAVA/mal

Čo sa stane s vaším profilom po smrti? Facebook má jasnú odpoveď

Vami zvolená osoba môže spravovať váš profil. Má však prístup iba k niektorým funkciám.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shuttestock.com/nevodka

Smrť blízkeho je v živote neľahký moment každého z nás. Spomienky na zosnulého nezostávajú iba v srdciach, ale mnoho spoločných zážitkov v podobe fotiek či videí nájdeme aj na profile sociálnej siete. Čo sa s ním však stane a kto ho môže spravovať? Na to všetko dáva odpoveď samotný Facebook.

Centrum pomoci Facebooku ponúka formulár na ohlásenie zosnulého používateľa. Okrem mena a linku na požadovaný profil sa v ňom nachádzajú aj informácie o oznamovateľovi. Sociálna sieť si po vyplnení formulára vyžaduje aj doklad o tom, že je oznamovateľ najbližší príbuzný alebo vykonávateľ závetu.

Po preverení žiadosti sa daný profil zveční. Pri mene používateľa sa objaví slovo „spomíname" a vytvorí sa spomienková os, na ktorú môžu ostatní ľudia pridávať kondolencie a spomienky. Všetok obsah ostane zachovaný a bude sa zobrazovať používateľom, s ktorými bol zdieľaný. Facebook automaticky prestane zobrazovať pripomienky na narodeniny a prestane profil ponúkať ako návrh priateľov.

Zvečnený profil.
Zvečnený profil. Foto: Facebook
 

Každému používateľovi odporúča zvoliť si v nastaveniach poverenú osobu, ktorej dôverujete. Práve tá sa môže po úmrtí starať o váš zvečnený účet. Funkcie sú však obmedzené. Zvolený kontakt môže na profil napísať pod vaším menom príspevok, napríklad poslednú správu alebo informácie o pohrebe.

Takisto môže zmeniť vašu profilovú a titulnú fotografiu, regulovať obsah vzniknutý po smrti či prijímať žiadosti o priateľstvo. Nemôže však odoberať ľudí z priateľov ani posielať nové žiadosti o priateľstvo. Pre zachovanie súkromia zosnulého si nebude môcť prečítať žiadne vaše súkromné správy.

V nastaveniach môžete požiadať aj o to, aby bol váš profil po smrti úplne vymazaný. Ak Facebook dostane oznámenie o smrti, úplne vymaže všetky správy, fotky, príspevky aj komentáre.

Komentáre ( 0)