12. 01. 2020 07:00 | BRATISLAVA/rd

Skvelá správa pre vegetariánov. Spoločnosť vyrobila špeciálny bezmäsitý steak

Navonok sa nedá rozlišíť od klasického mäsiteého.

Rastlinný steak.
Rastlinný steak. Foto: Reprofoto: YouTube/Boyd Digital: Science News

Vegetariáni sa tejto novinke zrejme potešia. Španielska spoločnosť Novameat totiž predstavila steak pre vegetariánov. Píše The Guardian.

Steak má podobnú štruktúru aj vzhľad ako skutočný kus mäsa, medzi jeho ingredienciami však nájdeme hrášok, morské riasy či šťavu z červenej repy.

Spoločnosť ho plánuje postupne ponúkať v reštauráciách v Španielsku a Taliansku už v tomto roku, pričom o rok by sa jeho „expanzia" mala rozšíriť.

Firma stále experimentuje s chuťou steaku, ktorú by mala doladiť v nasledujúcich mesiacoch. Kľúčom k novému steaku je patent mikroextrudovania, teda vytlačenia drobných vlákien s priemerom 100 až 500 mikrónov.

To umožňuje replikovať štruktúru pravého mäsa s prepletením svalových vlákien a následne ho pomocou 3D tlačiarne vyrobiť.

Náklady na prípravu jedného takéhoto steaku sa pohybujú na úrovni 1,5 dolára, v prepočte niečo cez 1,35 eura. Spoločnosť dodala, že v procese rozšírenia výroby by však suma mala klesnúť.

V roku 2021 chcú zástupcovia firmy produkovať asi 50 kilogramov steakov za hodinu. Chcú to docieliť aj tak, že by výrobcom potravín udelila licenciu na následné ponúkanie tohto ich jedinečného výrobku.

Niektoré rastlinné alternatívy k mäsu čelili kritike za to, že majú rovnako vysoký obsah tuku a soli ako jedlo, ktoré majú nahradiť.

Firma, ktorá vegetariánsky steak vyrobila tvrdí, že rastlinné alternatívy neobsahujú cholesterol ani hormóny a antibiotiká, ktoré sa často vyskytujú v skutočnom mäse.

V budúcnosti by sa podľa nich mohli pridať prospešné prísady ako napríklad omega-3 mastné kyseliny.

Komentáre ( 0)