15. 01. 2020 06:00 | PEKING/kc

Číňania spustili svoje „božie oko“. Najväčší teleskop sveta bude pátrať po živote

Počas nedávneho testu teleskop zachytil rádiový signál z objektu vzdialeného 1351 svetelných rokov od Zeme.

Čína spustila najväčší teleskop na svete.
Čína spustila najväčší teleskop na svete. Foto: Profimedia.sk

Čina v nedeľu spustila prevádzku najväčšieho rádioteleskopu na svete. Zariadenie, ktoré budú môcť využívať vedci z celého sveta, bude primárne slúžiť na hľadanie mimozemského života a mal by pomôcť lepšie spoznať hlbiny vesmíru. Informovala o tom agentúra Reuters.

Základ teleskopu tvorí 500-metrová tanierová anténa, ktorú počas piatich rokov vybudovali v provincii Kuej-čou na juhozápade krajiny. Ďalšie tri roky potom trvali dodatočné práce. Cena za stavbu sa vyšplhala na 1,3 miliardy juanov (171 miliónov eur).

Teleskop FAST (skratka anglického Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) je dvakrát citlivejší než teleskop Arecibo v Portoriku, ktorý má priemer 305 metrov a z ktorého bolo v roku 1974 poslané prvé rádiové posolstvo ľudstva do vesmíru. Očakáva sa, že zariadenie objaví tisíce nových galaxií.

Reflektor parabolickej antény teleskopu sa skladá zo 4450 panelov trojuholníkového tvaru, pre ktoré dostal prezývku „božie oko". Počas nedávneho testu teleskop zachytil rádiový signál z objektu vzdialeného 1351 svetelných rokov od Zeme.