22. 01. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Meteorológovia zaznamenali nebývalý výkyv. Kanadské haldy snehu ovplyvnili počasie u nás

Podľa meteorológov bola snehová búrka najväčšia v histórii meraní v Kanade.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Extrémne fujavice, pre ktoré nemohli niektorí vyjsť z domu. Podľa meteorológov bola snehová búrka najväčšia v histórii meraní. Nie však u nás, ale v Kanade. A hoci nejde o pravidlo, snehová búrka sčasti zasiahla aj počasie u nás, no presne opačne.

„Keď je v oblasti Ameriky silný vpád studeného vzduchu alebo sa nad Islandom nachádza tlaková níž, stáva sa, že do Európy prúdi zo západu teplejší vzduch. V dôsledku toho tak máme v Európe výrazne teplejšie počasie a, naopak, v Amerike je arktický vzduch a zima," vysvetľuje klimatológ SHMÚ Štefan Dlhoš.

Meteorológovia však zaznamenali aj ďalší výkyv počasia. Posledné dni sa nad strednou Európou vytvorila nezvyčajne mohutná tlaková výš. Takéto hodnoty sú pritom podľa meteorológov bežné skôr pri arktickej zime.

Striedanie tlaku cítia najmä meteosenzitívni a starší ľudia, tlaková výš však väčšine ľudí prospieva. Avšak nie hodnoty z uplynulých dní, tie môžu spôsobiť presný opak. Môže dôjsť k výkyvom krvného tlaku či bolestiam hlavy, krčnej chrbtice, kĺbov či čeľuste.

Ak vás bolí hlava, máme pre vás dobrú správu. Tlaková výš je už na ústupe a extrémne hodnoty by tak v najbližších dňoch nemali padať.

Viac v reportáži Martina Chlebovca.

 

Komentáre ( 0)