28. 01. 2020 18:18 | KOŠICE/TASR, TV Markíza

Košická ZOO darovala Poliakom 11 tučniakov

Do novej kolónie tučniakov by malo pribudnúť aj ďalších šesť jedincov z maďarskej zoo v meste Nyíregyháza.

Na snímke tučniak v prepravnej bedni v aute pred transportom.
Na snímke tučniak v prepravnej bedni v aute pred transportom. Foto: TASR

Spolu 11 tučniakov jednopásych v utorok previezli zo zoologickej záhrady (zoo) v Košiciach do zoo v poľskom meste Chorzów. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval riaditeľ košickej zoo Erich Kočner, do ktorej zároveň pribudla samica manula.

„Pred niekoľkými rokmi sme boli oslovení kolegami z Chorzówa, či by sme im nepomohli pri zakladaní chovu tučniakov," uviedol Kočner s tým, že tam postavili nový pavilón, pričom okrem skúseností z košickej zoo využili aj tie zo zoo v Krakove. Náklady predstavovali asi 1,5 milióna eur. Do novej kolónie tučniakov by malo pribudnúť aj ďalších šesť jedincov z maďarskej zoo v meste Nyíregyháza.

Podľa jeho slov pracovníci jednej z najväčších poľských zoo týždeň získavali skúsenosti v Košiciach. „Je to prelomová záležitosť, lebo zvyčajne slovenské zoo čerpajú skúsenosti od kolegov zo zahraničia," vysvetlil s tým, že teraz je to naopak. Zároveň pripomenul, že v minulosti podobne pomáhali aj zoo v Krakove.

Kočner hovorí, že v posledných rokoch je košická zoo v reprodukcii tučniakov veľmi úspešná. V roku 2019 dosiahol počet odchovaných jedincov číslo 36. „Momentálne sme jeden z najúspešnejších chovateľov v Európe. Genetická kvalita tej skupiny je veľmi vysoká," doplnil.

Do Poľska previezli sedem samcov a štyri samice, všetky sa vyliahli v košických Kavečanoch. Ako povedal vedúci zoologického oddelenia zoo Košice Patrik Pastorej, v Košiciach zostáva kŕdeľ 15 tučniakov, pričom najmladší má päť mesiacov a najstarší chovný má 13 rokov.

Ako uviedol riaditeľ zoo, takéto presuny rôznych druhov zvierat majú význam pri poklese ich populácie vo voľnej prírode. „Aby sme vedeli do budúcna zachovať pomerne rôznorodú životaschopnú populáciu v ľudskej opatere, ktorá sa potom môže stať rezervou pre spätné navracanie do voľnej prírody," doplnil Kočner.

V Košiciach zároveň z poľskej zoo Wroclaw pribudla samica manula - ohrozenej ázijskej mačky. Podľa neho trvalo dva roky, kým sa koordinátorovi podarilo nájsť vhodného jedinca.

„Náš samec starne, tieto mačky sa nedožívajú veľa. Myslím si, že v hodine dvanástej dostal partnerku. Tá je vo veku osem mesiacov a na rok by mohlo dôjsť k prvému páreniu," dodal.

Košickej zoo sa v uplynulých dňoch podarilo letecky prepraviť do zoo v indonézskom meste Batu dve antilopy, ktoré úspešne odchovali. Išlo o poldruharočného samca pakoňa modrého a samicu byvolca bieločelého. Kočner to označil za jeden z najvýznamnejších a najťažších leteckých transportov v histórii slovenských zoo.

Komentáre ( 0)