30. 01. 2020 11:31 | BRATISLAVA/rd

Radi hľadáte zaujímavé úkazy na oblohe? V tom prípade skúste nájsť túto netypickú kométu

Bez problémov ju zachytia aj bežné ďalekohľady a amatérske pozorovacie zariadenia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

V prípade, že máte radi pohľad na hviezdnu nočnú oblohu, skúste na nej pátrať po jasnej kométe. Pozorovať sa dá už od minulého roka, teraz je však ešte o čosi jasnejšia. Píše tn.nova.cz.

Užiť si pohľad na jasné vesmírne teleso môžete najmä v tmavých, málo osvietených oblastiach. Bez problémov ju zachytia aj bežné ďalekohľady a amatérske pozorovacie zariadenia.

Kométa, ktorej vedci pridelili označeníie C/2017 T2 (PanSTARRS), prelietla Zemou najbližšie koncom decembra 2019, vtedy bola vo vzdialenosti 1, 52 AU od Zeme.

Hoci sa teraz vzďaluje, zároveň sa vyjasňuje. Kométu objavili už v roku 2017 v súhvezdí Eridanus, jej jasnosť v tej dobe ale nebola dostatočná pre amatérskych pozorovateľov.

Počas dvoch rokov sa posúvala a vyjasňovala. Prelietla súhvezdím Veľrýb, Býka a Povozníka, teraz mieri zo súhvezdia Persea do Kasiopeje a ďalej do súhvezdia Žirafy.

Momentálne je kométa takzvaným cirkumpolárnym objektom, teda že v našich zemepisných šírkach nikdy nezapadne.

Počas leta sa cez Veľkú medvedicu a súhvezdie Poľovné psy bude ďalej posúvať a jej svit sa opäť stlmí. Pozorovateľom úplne zmizne v októbri, kedy bude pri Slnku.

Komentáre ( 0)