05. 02. 2020 11:45 | PRAHA/TASR

Historický objav v Česku: Archeológovia našli niečo, čo nemá vo svete obdobu

Objavili najstaršiu pravekú drevenú štruktúru na svete.

Najstaršia drevená studňa na svete
Najstaršia drevená studňa na svete Foto: Archeologické centrum Olomouc

Drevená studňa, ktorú českí archeológovia našli pred dvoma rokmi pri záchrannom výskume v Pardubickom kraji, je najstaršou pravekou drevenou štruktúrou na svete. Potvrdil to doterajší výskum archeológov, ktorý objekt datujú do rokov 5256 až 5255 pred Kristom. Pre českú televíziu to uviedol riaditeľ Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška.

Studňu postavenú z dubových kmeňov objavili archeológovia v katastri obce Ostrov. Studňa bola hlboká asi 140 centimetrov s pôdorysom 80 x 80 centimetrov. Jej neolitickí stavitelia opracovali drevené prvky nástrojmi z kameňa, kostí, rohoviny alebo dreva.

Studňa podľa Pešku nebola na území osady, bola izolovaná; samotnú osadu budú odborníci ešte len hľadať, pričom predpokladajú, že by sa mohla nachádzať niekde obďaleč.

Peška vysvetlil, že "dendrochronologickým i rádiokarbónovým datovaním sa potvrdilo, že skutočne je to v tejto chvíli najstaršia praveká drevená štruktúra, ktorá je známa". Peška však súčasne pripustil, že tento primát bude zrejme len dočasný.

Studňu teraz odborníci konzervujú a robia aj ďalšie analýzy. Po ukončení výskumu bude objekt možné zhliadnuť vo Východočeskom múzeu v Pardubiciach.