08. 02. 2020 07:00 | SARAJEVO/kc

Slepý obojživelník žijúci v jaskyni sa nepohol z miesta už sedem rokov

Počas ôsmich rokov výskumu sa väčšina zo sledovaných jedincov pohla v priemere o menej ako desať metrov.

Jaskyniar vodný (Proteus anguinus).
Jaskyniar vodný (Proteus anguinus). Foto: Profimedia.sk

Vedci, ktorí skúmajú jaskynný systém v Bosne a Hercegovine, prišli s veľmi zaujímavým zistením o miestne faune. Tvrdia, že slepý obojživelník Jaskyniar vodný (Proteus anguinus) sa nepohol z miesta už sedem rokov.

Zatiaľ sa presne nevie, ako je to možné. Jaskyniarov predtým skúmali iba v laboratórnych podmienkach. Prvé výsledky však naznačujú, že tieto obojživelníky dokážu veľmi efektívne šetriť energiu. Prispôsobili sa nehostinným podmienkam v jaskyni, v ktorej je extrémne málo potravy. Výskum opisuje štúdia zverejnená v časopise Journal of Zoology.

Spomínané zistenia a fakt, že v jaskyni nie sú žiadni predátori, prispievajú k tomu, že tieto obojživelníky sa môžu dožiť až 100 rokov. Okrem Bosny žijú aj v slovinských a chorvátskych jaskyniach.

Jaskyniare dokážu spomaliť svoj metabolizmus, vďaka čomu dokážu prežiť bez potravy aj niekoľko rokov. Ich spôsob lovu pripomína skôr živočíchy žijúce na dne morí a oceánov. Svoju korisť aktívne nevyhľadávajú, čakajú kým sama príde k nim. Živia sa drobnými slimákmi, larvami a ďalšími bezstavovcami.

Počas ôsmich rokov výskumu sa väčšina zo sledovaných jedincov pohla v priemere o menej ako desať metrov. Jednou z mála aktivít, na ktoré sú Jaskyniare „ochotné" míňať energiu, je rozmnožovanie. Aj to sa však deje v priemere raz za 12 rokov.