10. 02. 2020 14:51 | ANCHORAGE/rd

Chlapci sa stratili v snehovej búrke. Vďaka skvelému nápadu ochránili najmladšieho z nich

Pátrať po nich začali prakticky všetci, spočiatku aj vrtuľníky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Neuveriteľná dráma sa napokon skončila šťastne. Štvorica detí od dvoch do 14 rokov z Nunam Iqua na americkej Aljaške minulý víkend vyrazila na jazdu na snežných skútroch. Píše alaskapublic.org.

Christopher Johnson (14), o šesť rokov mladší brat Frank a ich sedemročný bratranec Ethan Camille sa ale večer domov nevrátili.

Situácia vyznievala o to hrozivejšie, že bol s nimi aj Christopherov a Frankov najmladší, len dvojročný brat Trey.

V tom čase sa začalo šíriť hlásenie o štyroch stratených deťoch. Pátrať po nich začali prakticky všetci, spočiatku aj vrtuľníky. Tie však neskôr pre blížiacu sa búrku museli odvolať.

Vietor dosahoval rýchlosť okolo 100 kilometrov za hodinu, pričom teplota v noci klesla až na mínus 42 stupňov Celzia.

Pátranie pre takéto neľudské podmienky museli prerušiť, a tak matka troch detí Karen Camilleová musela veriť len v zázrak.

Pátranie pokračovalo hneď ráno, Bryan Simon bol na čele štvorčlennej skupiny dobrovoľníkov, ktorá sa vydala do divočiny na snežných skútroch.

V pondelok okolo pol jedenástej predpoludním skúmali odľahlú oblasť pozdĺž rieky Black River, asi 30 kilometrov od dediny. Bryan zazrel čudný hrboľ v snehovom záveji.

„Nevypadalo to prirodzene. Akonáhle som sa k tomu ale priblížil, videl som, že sa to hýbe. Nemohol som veriť vlastným očiam," hovorí Simon.

Vzápätí privolal na pomoc ostatných dobrovoľníkov, pretože vedel, že našiel jedného z chlapcov. Mýlil sa...

Chlapci totiž ukázali neuveriteľnú duchaprítomnosť. Vykopali zhruba 30 centimetrov hlbokú a v priemere metrovú dieru.

Schúlili sa do nej tak, aby chránili najmladšieho člena. „Bábätko bolo tam. Ležal na ňom najstarší z chlapcov, ten osemročný ležal zľava a sedemročný napravo," dodal Simon.

Záchranári začali vážne podchladených chlapcov ihneď ošetrovať. Do pätnástich minút prišla na miesto helikoptéra, ktorá previezla chlapcov v kritickom stave do nemocnice.

„Úprimne, vôbec si neviem vysvetliť, ako sa im podarilo prežiť. Ich vôľa žiť je úžasná," dodal ďalší člen záchranného tímu Herschel Sundown.

Počas týždňa prišla informácia, že z nemocnice postupne prepustili dvojročného chlapca, následne aj Franka a Christophera.

Sedemročného Ethana previezli na špecializované oddelenie v Anchorage. Vo fujavici totiž stratil rukavice a utrpel vážne omrzliny prstov.

Komentáre ( 0)