18. 02. 2020 10:44 | LADY ELLIOT ISLAND/kc

Fotograf neveril vlastným očiam. Stretol jedinú známu raju s ružovým sfarbením

Najskôr si myslel, že má zle nastavený fotoaparát.

Ružová Raja obrovská.
Ružová Raja obrovská. Foto: Instagram/kristianlainephotography

Fotografovi Kristianovi Lainemu sa pošťastilo urobiť najvzácnejšiu snímku v jeho kariére. Počas potápania vo vodách Veľkého bariérového útesu pri ostrove Lady Elliot Island narazil na jednu z najväčších rarít oceánov - jedinú známu Mantu obrovskú útesovú (Mobula alfredi) s ružovým sfarbením. Píše o tom portál Science Alert.

„O existencii ružovej raje som netušil. Keď som na ňu narazill, myslel som si, že mám zle nastavený fotoaparát. Keď som však zbadal jej podobizeň na priečelí miestnej reštaurácie, okamžite som išiel skontrolovať nafotené snímky," uviedol ohromený fotograf.

Obrovského tvora, ktorého rozpätie plutiev meria až 3,3 metra, naposledy spozorovali pred piatimi rokmi. Vedci mu vtedy vybrali príznačné meno Inšpektor Clouseau, podľa roztržitého detektíva z filmovej série Ružový Panter.

Čo spôsobilo ružové sfarbenie, zatiaľ vedci nevedia. Vďaka faktu, že Inšpektor má na tele biele „materské znamienko", však mohli ako príčinu vylúčiť stravu. Predpokladajú, že ide o vrodenú genetickú mutáciu pigmentu.

Komentáre ( 0)