19. 02. 2020 08:08 | RÍM/TASR

Podaril sa historický objav v Ríme. Verejnosť ho uvidí o pár dní

Pri vykopávkach vo Forum Romanum našli sarkofág zasvätený Romulovi.

Forum Romanum v Ríme.
Forum Romanum v Ríme. Foto: Tupungato/shutterstock.com

Archeológovia, ktorí robia vykopávky vo Forum Romanum (Rímskom fóre), odhalili podzemné posvätné miesto - pohrebisko venované Romulovi, zakladateľovi starovekého mesta, informovala tlačová agentúra AP.

Pomník tvorí podzemná komora so sarkofágom (rakvou) vysokým 1,4 metra a čímsi, čo vyzerá ako oltár. Sarkofág pochádza zo šiesteho storočia pred naším letopočtom.
Archeologický park Koloseum, ktorý dohliada na prebiehajúce vykopávky vo Forum Romanum, má nález odhaliť v piatok 21. februára.

Forum Romanum bolo v antickom Ríme centrom verejného života. Je to obdĺžnikové námestie, kde sa konali slávnosti, víťazné sprievody, súdy, voľby, politické zhromaždenia aj trhy. Okolo pôvodného trhoviska v období od 7. storočia pred n. l. postupne vzniklo množstvo verejných budov, chrámov, víťazných oblúkov a verejných rečnísk.

Sarkofág (rakva), vysoký 1,4 metra - zasvätený Romulovi, zakladateľovi starovekého Ríma.
Sarkofág (rakva), vysoký 1,4 metra - zasvätený Romulovi, zakladateľovi starovekého Ríma. Foto: TASR/AP
 

Miesto s pomníkom Romulovi sa nachádza neďaleko hlavného komplexu budov, medzi ktorými je aj senát a rostra, teda pódium pre rečníka, z ktorého sa oznamovali všetky dôležité vyhlásenia.

Podľa rímskej mytológie Romulus a jeho brat-dvojča Remus boli zakladateľmi antického mesta Rím a Rímskej ríše. Oboch bratov v prvých dňoch života dojčila vlčica, ako uvádza povesť.

Starostka talianskej metropoly Virginia Raggiová pochválila nový archeologický nález a na Twitteri napísala: "Rím vždy ohromí svojimi pokladmi."

Zdroj: Twitter/Virginia Raggi

Komentáre ( 0)