21. 02. 2020 09:00 | BRATISLAVA/rd

Vedci objavili účinné antibiotikum. Dokáže zničiť viacero doteraz odolných baktérií

Do roku 2050 by bez nových antibiotík mohlo byť infekciami ohrozených na svete približne desať miliónov ľudí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vedcom z Technologického inštitútu v americkom Massachusettse sa vďaka umelej inteligencii podarilo vytvoriť silné antibiotikum, ktoré zabíja viaceré z najnebezpečnejších baktérií rezistentných voči liekom.

Antibiotikum, o ktorom píše The Guardian, funguje odlišne ako terajšie antibiotiká. Testy ukázali, že zničilo celý rad odolných baktérií.

Medzi nich patria Acinetobacter baumannii (najmä u oslabených či starších jedincoch môže vyvolať zápal pľúc či sepsu) a enterobaktéria (jeden z pôvodcov salmonely či baktérie E.coli).

"Myslím, že ide o jedno z najsilnejších antibiotík, aké sa kedy objavilo. Má pozoruhodnú aktivitu voči širokému spektru patogénov odolných voči terajším liekom," hovorí Regina Barzilay, vedúca výskumného tímu.

Antibiotická rezistencia je to, keď baktérie prestanú reagovať na antibiotiká. To sú lieky, ktoré buď usmrcujú alebo spomaľujú rast baktérií. U pacienta sa to prejaví tak, že mu antibiotická liečba nezabrala, symptómy sa nezlepšujú, ochorenie sa nelepší, prípadne sa ešte zhoršuje.

Predpokladá sa, že do roku 2050 by bez nových antibiotík mohlo byť infekciami ohrozených na svete približne desať miliónov ľudí.