02. 04. 2020 06:00 | NEW YORK/tvnoviny.sk, lm

NASA vysiela do vesmíru misiu. Chcú odkloniť asteroid, ktorý by mohol ohroziť našu planétu

Projekt chcú spustiť budúci rok.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Profimedia.sk

Pamätáte sa na film Armageddon, kde americký Národný ústav pre letectvo a vesmír (NASA) vyšle na asteroid smerujúci k Zemi skupinu astronautov spolu so skúsenými naftármi, ktorí majú asteroid zneškodniť? Podobnú misiu pripravuje NASA aj v skutočnosti.

Portál Universe Today informuje o tom, že NASA na tomto projekte spolupracuje s európskou vesmírnou agentúrou ESA. Upozorňuje pri tom, že ide o cvičnú misiu a Zemi žiadne priame ohrozenie aktuálne nehrozí.

Projekt chcú spustiť v rámci misie DART (Double Asteroid Redirection Test), ktorá je naplánovaná na 22. júla 2021. Odborníci chcú otestovať použitie novej technoloógie a jej kinetický účinok na odklonenie asteroidu, ktorý by prípadne v budúcnosti mohol ohroziť našu planétu.

Na tento projekt si vytipovali binárny systém asteroidov pod názvom Didymos. Väčší z dvojice asteroidov, pomenovaný Didymos A, má priemer približne 780 metrov a menší z nich, Didymos B, priemer 160 metrov. Práve na druhý spomínaný objekt má smerovať náraz, pretože podľa vedcov Zem ohrozujú asteroidy podobnej veľkosti.

Odborníci doposiaľ pracovali na skonštruovaní technológie, ktorá by podobný náraz dokázala zrealizovať. Má ňou byť výkonný iónový motor s názvom NEXT-C (NASA’s Evolutionary Xenon Thruster – Commercial). Motor je zložený z pohonnej jednotky a jednotky na spracovanie energie a je schopný vytvoriť impulz so silou 17 meganewton sekúnd, čo z neho robí vôbec najvýkonnejší iónový motor na svete.

Vedci očakávajú, že po tom, čo raketa s týmto motorom narazí do asteroidu, vznikne na ňom kráter široký asi 20 metrov, zároveň sa zmení jeho orbitálna rýchlosť približne o pol milimetra za sekundu. To zmení jeho rotáciu a tento pohyb bude možné sledovať aj zo Zeme.

Technológia bude pri tomto akte síce zničená, avšak vedcom poskytne dostatok informácii o tom, či je vôbec možné ovplyvniť dráhu asteroidu a zvrátiť tak prípadnú hrozbu stretu našej planéty s vesmírnym telesom.

Komentáre ( 0)