02. 04. 2020 16:40 | LONDÝN/tvnoviny.sk, lm

Ešte nie je neskoro? Vedci zistili, ako zachrániť oceány, toto sú ich opatrenia

Odvážny cieľ by mohol byť naplnený už do roku 2050.

Ešte nie je neskoro? Vedci zistili, ako zachrániť oceány, toto sú ich opatrenia
Ešte nie je neskoro? Vedci zistili, ako zachrániť oceány, toto sú ich opatrenia Foto: Shutterstock.com

Svetové moria a oceány by mohli byť zachránené. Tvrdia to vedci z medzinárodného výskumného tímu združujúceho popredné vedecké osobnosti z 10 krajín a 16 svetových univerzít, ktorý skúmal, za akých podmienok by sa dali zastaviť a napraviť zdevastované oceány. Za predpokladu, že ľudstvo začne dodržiavať zásadné opatrenia, by sa voda v oceánoch mohla "vyčistiť" už do roku 2050, píše Daily Mail.

Vedci totiž našli dôkaz o pozoruhodnej odolnosti morského života. Ich štúdia je založená na skúmaní vráskavca dlhoplutvého, ktorému v roku 1960 pre nekontrolovaný komerčný lov veľrýb hrozilo vyhynutie. Avšak vďaka ernormnému úsiliu o jeho zachovanie sa vedcom podarilo tento stav zvrátiť v roku 2015.

shutterstock_1455196766.gif
shutterstock_1455196766.gif Foto: Shutterstock.com
 

Vytvorili preto štúdiu, ktorá zahŕňa celý rad opatrení, ktoré boli dodržiavané práve pri záchrane vráskavca. Vedci dospeli k záveru, že cielená ochrana konkrétnych podmorských živočísnych druhov, obnova biotopov, zníženie znečistenia a zmiernenie dopadu klimatických zmien celosvetovým znížením emisií skleníkových plynov musí byť zároveň podporené aj spoluprácou jednotlivých vlád. Ambiciózne ciele môžu byť však naplnené len vďaka značnej finančnej podpore. Dodávajú, že následné ekoligické, hospodárske a aj sociálne zisky z obnovy morského života budú ďalekosiahle.

„Záchrana morského života predstavuje pre ľudstvo obrovskú, no uskutočniteľnú výzvu, etickú povinnosť a rovnako je ako našim ekonomickým cieľom na dosiahnutie udržateľnej budúcnosti,“ uviedla profesorka Susana Agusti z Prírodovedno-technickej univerzity kráľa Abdulla v Saudskej Arábii.

Vedci vo svojej štúdii uverejnenej v časopise Journal zároveň priznávajú, že dopad klimatických zmien značne limituje obnovu niektorých biotopov do podoby, v akej sa nachádzali pred rokmi. Napríklad tropické koraly bude možné zachrániť len čiastočne.

Komentáre ( 0)