07. 04. 2020 06:00 | BRISTOL/tvnoviny.sk, lm

Delfíny sa nám podobajú viac, než si myslíme. Vedci objavili ďalšiu spoločnú vlastnosť

Austrálski a britskí vedci objavili pozoruhodné správanie morských cicavcov.

Delfíny sa nám podobajú viac než si myslíme. Vedci objavili ďalšiu spoločnú vlastnosť
Delfíny sa nám podobajú viac než si myslíme. Vedci objavili ďalšiu spoločnú vlastnosť Foto: Shutterstock/ skvalval

Delfíny priťahovali pozornosť ľudí od nepamäti. Ich schopnosť pozitívne vplývať na človeka sa už dlhé roky využíva v tzv. delfínoterapii. Štúdiou ich správania však najnovšie vedci prišli na to, že sa nám tieto milo vyzerajúce morské cicavce priblížujú viac, než sme si mysleli.

Vedci z univerzít v západnej Austrálii a v britskom Bristole po niekoľkoročnom skúmaní populácie delfínov totiž prišli na to, že sú schopné fyzickej a vokálnej spolupráce, píše sa na oficiálnej stránke britskej univerzity. Tím odborníkov študoval správanie týchto inteligentných morských cicavcov v zátoke Shark Bay v západnej Austrálii.

Ukázalo sa, že najmä samce delfínov vytvárajú tzv. aliancie, v rámci ktorých dochádza ku spolupráci. Synchronizáciu pohybov a zvukov pritom využívajú s cieľom oplodniť samice, ale aj na ich ochranu pred samcami z iných spoločenstiev.

Doposiaľ prevládal názor, že takejto vedomej spolupráce a synchronizácie je schopný len človek. Ukázalo sa však, že okrem spomínaných cieľov má takéto správanie aj iné výhody. „Takéto synchrónne a koordinované správanie v rámci aliancie delfíních samcov môže dokonca regulovať stres rovnako, ako sa to deje u ľudí,“ tvrdí doktorka Stephanie King, vedúca výskumu z bristolskej Školy biologických vied.

Komentáre ( 0)