07. 04. 2020 14:05 | LONDÝN/tvnoviny.sk, lm

Znížený pohyb ľudí po celom svete umožňuje seizmológom lepšie "počuť"

Vedci zaznamenali výrazný pokles tzv. seizmického šumu.

Následky zemetrasenia
Následky zemetrasenia Foto: Shutterstock/ Kurniawan Rizqi

Zatiaľ čo svet sa potýka s následkami pandémie nového koronavírusu , príroda dostáva možnosť na oddych od javov, ktoré ju doposiaľ pustošili. Výrazný pokles ľudskej činnosti sa už prejavil v podobe zvýšenia kvality ovzdušia v dôsledku nižšej produkcie emisií. Najnovšie však vedci prišli na zrejme ďalší pozitívny vplyv pandémie.

Keďže prakticky na každom kontinente už vlády pristúpili ku karanténnym opatreniam alebo obmedzeniam pohybu, seizmológovia zaznamenali výrazný pokles tzv. seizmického šumu, píše The Guardian s odvolaním sa na vedcov z Britského geologicko-výskumného ústavu.

"Seizmometre sú prístroje, ktoré merajú zemské vibrácie spôsobené zemetraseniami. Sú však také citlivé, že zachytávajú aj iné zdroje vibrácii, vrátane tých, ktoré spôsobujú ľudia svojou činnosťou napríklad v cestnej premávke, továrňach a podobne," uviedol Brian Baptie, seizmológ z Britského geologicko-výskumného ústavu v Edinburghu. "Všetky tieto veci vytvárajú vibrácie a tie sa šíria po Zemi."

Za pravdu im podľa vedeckého časopisu Nature dáva aj zistenie odborníkov z Belgického kráľovského observatória. Tí tvrdia, že keďže sa ľudská činnosť výrazne obmedzila, dnes môžu "počuť" aj zvuky a vibrácie zo zemskej kôry, ktoré možno zaznamenať prakticky len počas vianočných sviatkov.

Karanténne opatrenia vedúce k výraznému poklesu ľudskej činnosti tak dávajú v týchto dňoch vedcom priestor na včasné zachytenie prípadných zemských otrasov a skúmanie dát, ktoré doposiaľ nemali k dispozícii.

Komentáre ( 0)