08. 04. 2020 06:00 | BRATISLAVA/rd

Facebook ponúkol nové nástroje. Vďaka nim zistia, kde hrozí ďalšia nákaza COVID-19

Dáta zbierajú vďaka vašim povoleniam.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Facebook verí, že obrovské množstvo dát by mohlo pomôcť predpovedať šírenie nového koronavírusu.

Spoločnosť totiž dala výskumníkom z celého sveta nové nástroje, ako využiť anonymné dáta pri modelácii a predikcii nákazy. Podľa iDnes ide o dáta, ku ktorým dali užívatelia povolenie cez takzvanú „históriu polohy".

Pri modelácii toho, ako sa pandémia vyvinie, však epidemiológovia narážajú na limity dostupných údajov.

Nikto napríklad nepozná skutočný počet nakazených, ale len počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. To znamená, že vírus je vždy o niekoľko dní popredu pred oficiálnymi číslami.

Nové nástroje slúžia na to, aby pomohli s predvídaním „ďalších krokov" a odhadovaním oblastí, kde hrozí k vypuknutiu nákazy.

Podobne, ako v prípade máp návštevnosti verejných miest, ktorý zverejnila spoločnosť Google, využíva Facebook dáta, ktoré už od užívateľov má.

Ak máte nainštalovanú aplikáciu Facebook, môžete si zapnúť „históriu polohy", čím dávate spoločnosti povolenie uchovávať informácie o tom, kde ste sa pohybovali.

Práve tieto informácie slúžia k vytvoreniu agregovaných máp. Tie teraz získajú výskumníci, akademici aj vlády.

Pretože koronavírus šíria len ľudskí prenášači, sú tieto dáta o sociálnej aj reálnej previazanosti ľudí zaujímavým zdrojom informácií. Facebook predstavil tri typy nástrojov.

Informácie o polohe využíva „kolokačná mapa", ktorá ukazuje, ktoré miesta na mape sú prepojené medziľudskými vzťahmi vo fyzickom svete.

Mapa „previazanosti" znázorňuje, ako sú rôzne miesta previazané s konkrétnym miestom. Nakoľko ide „len" o mapu facebookových priateľstiev, môže pomôcť pri analýze dopadu toho, keď niekde vypukne epidémia, ako je tomu napríklad teraz v New Yorku.

Pre analýzu toho, ako fungujú či nefungujú už existujúce reštrikcie, ponúka Facebook mapu toho, ako ďaleko sa v priemere ľudia vydávajú zo svojich domovov. Ak táto vzdialenosť vo veľkom klesá, znamená to, že ľudia sú zodpovední a dodržujú karanténu.

Iba v USA plánuje spoločnosť spustiť aj dotazník, ktorý sa ukáže užívateľom a vyzve ich k vyplneniu pociťovaných príznakov či symptómov. Tak chcú výskumníci z Carnegie Mellon University mapovať šírenie pandémie.

Podľa štúdie newyorskej univerzity možno naozaj využiť anonymné dáta k predpovede pandémie. Na príklade šírenia tohto koronavírusu ukázali, že oblasti, ktoré majú viac „facebookových väzieb" na oblasti už zasiahnuté vírusom, majú väčšiu šancu, že sa v nich ochorenie tiež začne šíriť.

Komentáre ( 0)