08. 04. 2020 18:29 | KUALA LUMPUR/tvnoviny.sk, lm

Pandémia spôsobuje nedostatok kondómov. Dopyt po nich narastá, výroba klesá

V najbližšch mesiacoch budú kondómy pravdepodobne nedostatkovým tovarom.

Pandémia spôsobuje nedostatok kondómov
Pandémia spôsobuje nedostatok kondómov Foto: Profimedia.sk

Pandémia koronavírusu zatvorila nielen ľudí vo svojich domovoch, ale aj fabriky a podniky po celom svete. Vlády pristúpili k masívnym karanténnym opatreniam a na istý čas tak spomalili priemysel.

Opatrenia sa nevyhli ani Malajzii, po tom, čo uplynulý mesiac v tejto krajine počet nakazených na koronavírus narástol na najvyšší počet spomedzi všetkých krajín juhovýchodnej Ázie.

Malajzijský gigant Karex, ktorý patrí k najväčším svetovým výrobcom a dodávateľom antikoncepčných pomôcok preto hlási, že spoločnosť od polovice marca do polovice apríla vyrobí o 200 miliónov kondómov menej ako obvykle, píše portál France24.

Keďže podobný scenár zasiahol aj ostatných výrobcov, v najbližšch mesiacoch budú kondómy nedostatkovým tovarom. Vyhlásil to Goh Miah Kiat, generálny riaditeľ spoločnosti. "Je to náročné, ale práve teraz sa snažíme robiť, čo je v našich silách. Máme však veľké obavy, kondómy sú totiž nevyhnutnou zdravotníckou pomôckou," dodal s tým, že obzvlásť sa obáva o dodávky kondómov do rozvojových krajín.

Varovanie tiež vydala OSN, ktorá s odvolaním sa na Agentúru pre sexuálne a reprodukčné zdravie vyhlásila, že celosvetové dodávky kondómov sa môžu znížiť až o 40 až 50% oproti bežným počtom, zatiaľ čo dopyt len v Indii po zavedení karantény stúpol o 25-35 %.

Agentúra uviedla, že najväčšou obavou je schopnosť rýchlo dodať kondómy tam, kde sú potrebné a to prostredníctvom lodnej dopravy. Podľa nej neschopnosť zabezpečiť dodávky antikoncepčných pomôcok najviac zasiahne najchudobnejšie krajiny. Nedostatok kondómov v rozvojových krajinách môže spôsobiť nárast neplánovaných počatí, ale aj potratov a zvýšenému riziku pohlavne prenosných infekcií a chorôb ako je HIV.

S problémom je ochotná pomôcť Čína. Spoločnosť HBM Protection, ktorá ročne vyrobí viac ako miliardu kondómov, uviedla, že výroba sa vracia do normálu a do konca roka plánuje zvýšiť počet výrobných liniek. Spoločnosť Shanghai Mingbang Rubber Products zase vyhlásila, že je pripravená zvýšiť vývoz kondómov, ktorá momentálne predstavuje len 10% ich celkovej výroby, ak dôjde k ich globálnemu nedostatku.

Komentáre ( 0)