22. 04. 2020 13:51 | SPLIT/tvnoviny.sk, lm

K chorvátskemu pobrežiu sa vrátili veľryby. Vzácnu návštevu zachytili rybári

V chorvátskych vodách tieto divoké tvory vidno zriedka.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock/ Viktoriia Fomina

Jadranské more ožíva. Uplynulý piatok spozorovali pri chorvátskom pobreží niekoľko veľrýb. Návrat majestátnych morských živočíchov sa podarilo zachytiť pri Splite dvom rybárom. V chorvátskych vodách pritom tieto divoké tvory vidno zriedka.

Tomislav Copić a Marin Nožina sa vybrali na rybačku, keď len niekoľko metrov od seba zazreli na hladine obrovské chrbty veľrýb. „Keď veľryba vyjde na hladinu, vyzerá ako tanker. Až teraz som si uvedomil, akí sme oproti nim malí. Prvýkrát som videl veľrybu a uvedomil som si, aký silný je to cicavec,“ povedal pre Dalmatinski portal Nožina.

Zatiaľ nie je jasné, o aký druh veľrýb presne ide. Ich „návrat“ k chorvátskemu pobrežiu však zrejme súvisí s prísnym zákazom vychádzania, ktoré tamojšia vláda vyhlásila v boji proti šíreniu pandémie koronavírusu. To spôsobilo výrazne nižšiu premávku nielen na súši, ale aj na mori.

Podobný prípad sa vďaka karanténe stal aj pred niekoľkými týždňami v Taliansku. V blízkosti pobrežia prístavného mesta Cagliari na Sardínii sa podľa tamojších médií prvýkrát po 60 rokoch objaviť delfíny.