23. 04. 2020 16:07 | WASHINGTON D.C./tvnoviny.sk, lm

Vedci varujú pred obrovskou katastrofou. Ľudstvu hrozia nevídané záplavy

Živel by mal počas najbližšej dekády zasiahnuť až 147 miliónov ľudí.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock/ FotoKina

Najbližších desať rokov postihnú záplavy dvakrát viac ľudí než doteraz. Informuje o tom The Guardian s odvolaním sa na tvrdenia vedcov z medzinárodného inštitútu The World Resources Institute (WRI). Živel by tak podľa nich mal počas najbližšej dekády zasiahnuť až 147 miliónov ľudí.

Podarilo sa im dokonca predbežne vyčísliť aj predpokladané škody. Zo 174 miliárd dolárov ročne podľa nich stúpnu až na 712 miliárd.

Inštitút vyvinul nástroj na modelovanie povodní ešte v roku 2014, vtedy ich predpovede zneli podľa vedcov ako fantázia. „Teraz však vidíme nárast rozsahu škôd v reálnom čase. Nikdy predtým sme takéto povodne nevideli,“ uviedol Charlie Island, riaditeľ vodohospodárskych iniciatív vo WRI.

Povodne sa podľa odborníkov zhoršujú v dôsledku klimatickej krízy, nadmerného osídľovania vysokorizikových oblastí a úbytku pôdy z nadmerného využívania podzemných vôd.

shutterstock_1209714427.jpg
shutterstock_1209714427.jpg Foto: Shutterstock/ Roschetzky Photography
 

Najhoršie povodne budú v južnej a juhovýchodnej Ázii vrátane Bangladéša, Vietnamu, Indie, Indonézie a Číny, kde sú zraniteľné veľké populácie.

Najväčšie pobrežné záplavy vraj môžu očakávať aj Spojené štáty americké. Najviac ohrozenými štátmi sú Louisiana, Massachusetts a Florida. Riziko povodní stúpa preto, že hurikány sú čoraz silnejšie, hladina mora stúpa a dažďové modely sa menia v dôsledku globálneho otepľovania spôsobeného ľudskou činnosťou.