28. 04. 2020 16:33 | ARKTÍDA/tvnoviny.sk, lm

Najväčšia ozónová diera, ktorá sa vytvorila nad Arktídou, je minulosťou. Podľa vedcov sa zacelila

Ozónová vrstva sa vyskytuje v stratosfére vo výške asi 10 až 15 kilometrov nad zemou a chráni nás pred silným ultrafialovým žiarením.

Ozónová diera, ilustračný záber
Ozónová diera, ilustračný záber Foto: Shutterstock / Artsiom Petrushenka

Ozónová diera, ktorá sa počas tejto jari vytvorila nad Arktídou a ktorá bola doposiaľ najväčšou pozorovanou, sa podľa klimatológov uzavrela. Informuje o tom CNN s odvolaním sa na zistenie vedcov z európskeho družicového programu Copernicus. 

Vedci poznamenali, že „nezvyčajne veľká diera“ nebola spôsobená ľudskou činnosťou, ale obzvlášť silným polárnym vírením. Uzavretie ozónovej diery teda nespôsobilo zmiernenie znečistenia ovzdušia v dôsledku nízkej ľudskej aktivity počas pandémie.

Zatiaľ čo nad Antarktídou sa ozónová diera vytvára každoročne, v Arktíde sú vzácne. Naposledy tu k podobne silnému porušeniu došlo na jar 2011.

Podľa Národnej meteorologickej služby vznikajú polárne víry v oblasti nízkeho tlaku a studeného vzduchu, ktorá obklopuje oba póly Zeme. Tie sa tvoria pravidelne, no zvyčajne v lete zoslabujú a v zime zosilňujú. Polárny vír je v Arktíde zvyčajne slabší, pretože je obklopená inými krajinami a tiež kvôli relatívne blízkym pohoriam, ktoré narúšajú počasie.

Ozónová vrstva sa vyskytuje v stratosfére vo výške asi 10 až 15 kilometrov nad zemou a chráni nás pred silným ultrafialovým žiarením.

Na rozdiel od diery, ktorá sa vyvinula nad Arktídou, je antarktická ozónová diera na južnej pologuli zvyčajne spôsobená chemickými látkami ako je chlór a bróm, ktoré sa dostávajú do stratosféry. To spôsobilo, že za posledných 35 rokov sa v Antarktíde každoročne ozónová diera zväčšuje.

Odborníci z Národnej meteorologickej služby ale zistili, že minulý rok bola ozónová diera nad Antarktíde najmenšia od svojho prvého objavenia.