30. 04. 2020 06:00 | ZAHARA DE LOS ATUNES/tvnoviny.sk, lm

Španielske úrady v snahe o bezpečnosť postriekali pláž bielidlom. Teraz sa za to ospravedlnili

Rozhodnutie o dezinfekcii pláží prišlo po tom, čo vláda pristúpila k uvoľňovaniu opatrení.

Španielske úrady v snahe o bezpečnosť postriekali pláž bielidlom. Teraz sa za to ospravedlnili
Španielske úrady v snahe o bezpečnosť postriekali pláž bielidlom. Teraz sa za to ospravedlnili Foto: Shutterstock/ Quintanilla

Boj proti koronavírusu zobrali radikálne. Španielske úrady sa obyvateľom prímorskej rybárskej dedinky Zahara de los Atunes ospravedlnili po tom, čo miestne pláže dali postriekať riedeným bielidlom. Informáciu priniesol portál The Guardian.

Rozhodnutie o dezinfekcii pláží prišlo po tom, čo vláda pristúpila k uvoľňovaniu opatrení. Po šiestich týždňoch karantény dostali deti mladšie ako 14 rokov povolenie vyjsť von do prírody na jednu hodinu.

Španielsko patrí medzi krajiny, ktoré sú najviac postihnuté koronavírusom. Doposiaľ tam na následky ochorenia Covid-19 zomrelo viac ako 23 800 ľudí. Vláda zaviedla prísne opatrenia v polovici marca a tento týždeň sa ich rozhodla uvoľniť.

shutterstock_70919122.jpg
shutterstock_70919122.jpg Foto: Shuttesrtock/ Quintanilla
 

Rozhodnutie dezinfikovať pláž bielidlom pomocou traktorov pobúrilo najmä ochrancov životného prostredia. „Je to úplne absurdné,“ povedala María Benítezová. „Pláž je živým ekosystémom. Keď ho postriekate bielidlom, zabijete všetko, na čo narazíte.“ Benítezová vedie miestne združenie pôsobiace v oblasti ochrany životného prostredia.

V tejto oblasti žijú kŕdle vzácneho vtáctva, ktoré obývajú najmä morské pobrežia a ďalšie sťahovavé vtáky. Ochranári sa tešili, že v dôsledku uzavretia pláží sa počet hniezd zdvojnásobí. „Teraz sa obávam, že traktory rozdrvili vajcia,“ povedala. Na stranu ochranárov sa postavili aj zástupcovia organizácie Greenpeace Španielsko.

Regionálna vláda v Andalúzii uviedla, že skúma postupy miestnych úradov, keďže podľa nich nemali na takýto krok potrebné povolenia. Mestský úradník Agustín Conejo uviedol, že jeho činy boli motivované iba túžbou ochrániť deti. „Uvedomujem si, že to bola chyba, ale urobil som to s najlepším úmyslom,“ povedal pre miestnu televíziu.

Komentáre ( 0)