08. 05. 2020 12:08 | HONG KONG/tvnoviny.sk, lm

Vedci vytvorili dezinfekciu, ktorá dokáže povrchy chrániť pred vírusom až 90 dní

Nový dezinfekčný prostriedok už obstál v niekoľkostupňovom testovaní v rôznych podmienkach.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock.com

Ešte pred pár týždňami boli dezinfekčné prostriedky nedostatkovým tovarom. V čase, keď prichádzali nové informácie o tom, ako dlho dokáže nový koronavírus prežiť na rôznych povrchoch, mnohí dezinfikovali doslova celé svoje obydlia.

Vedci z Hongkongskej univerzity však najnovšie vytvorili dezinfekčný prostriedok, ktorý dokáže povrchy pred koronavírusom ochrániť až neuveriteľných 90 dní. Informuje o tom vedecký portál Interesting engineering.

Ide o viacúrovňový antimikrobiálny polymér (MAP-1) a okrem toho, že podľa vedcov dokáže chrániť pred vírusom SARS-CoV-2 spôsobujúcim ochorenie COVID-19, zabíja aj baktérie a ťažko likvidovateľné spóry. Podľa nich zneškodňuje až 99,9 % vysokoinfekčných vírusov ako sú osýpky, rubeola či mumps.

shutterstock_1661207908.jpg
shutterstock_1661207908.jpg Foto: Shutterstock / Maridav
 

MAP-1 už obstál v niekoľkostupňovom testovaní v rôznych podmienkach. Testovali ho v Kowloonskej nemocnici, v domove pre seniorov a vo vodárňach a objektoch kanalizácie. „Uskutočnili sme sedemmesačnú skúšku na záclonách v nemocnici a šesťmesačné testovanie na posteľnej bielizni v domove pre seniorov a výsledky sú veľmi povzbudivé. Celkový počet baktérií na záclonách sa znížil o viac ako 99 % a na bielizni o 95,8 %,“ povedal Yeung King Lun, profesor katedry chemického a biologického inžinierstva.

Prostriedok MAP-1 je oveľa účinnejší než bežné dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu. Keď sa z nich totiž alkohol odparí, strácajú účinok. MAP-1 je ale aktivovaný akýmkoľvek druhom tepla, napríklad dotykom rúk alebo dokonca kvapkami potu. Po aktivácii uvoľní svoj mikrobiálny a antivírusový účinok.

V tlačovej správe, ktorú vydala univerzita, kde dezinfekčný prostriedok vyvinuli, sa uvádza, že MAP-1 je netoxický a bezpečný pre pokožku a životné prostredie. Preto je možné z neho vyrábať klasické ručné dezinfekčné gély, ale aj farby a nátery, filtračné materiály na čistenie vzduchu a vody, ako aj odevy a chirurgické masky na ochranu zdravia jednotlivca a verejnosti.

Komentáre ( 0)