06. 05. 2020 20:08 | MATIAŠKA/TV Markíza

Na povale opusteného kostola našli tajomný umelecký skvost s kontroverznou minulosťou

Dielo neznámeho maliara našli na povale roztrhané a na prvý pohľad pripomínalo pohodenú handru.

Na povale opusteného kostola v Matiaške na východe Slovenska našli umelecký skvost.
Na povale opusteného kostola v Matiaške na východe Slovenska našli umelecký skvost. Foto: TV Markíza

Na povale opusteného kostola v Matiaške na východe Slovenska našli umelecký skvost, ktorý má nevyčísliteľnú spoločenskú a kultúrnu hodnotu. Obraz Svätej Bohorodičky bol v dezolátnom stave, desaťročia ležal pohodený na zemi. Keď ho začali reštaurovať, odkryli tajomstvo.

Kostol v Matiaške je kultúrnou pamiatkou a omše sa tam už neslúžia. Dlhé desaťročia sa v ňom ukrývala aj procesná zástava, ktorá nemá podľa historikov či cirkevných hodnostárov v týchto končinách obdobu.

Dielo neznámeho maliara našli na povale roztrhané a na prvý pohľad pripomínalo pohodenú handru.

„Podarilo sa mi povyťahovať zástavy zo zasypaného netopierieho trusu a neskôr až v laboratóriu sme zistili, že ide v podstate o zástavy a po ich napnutí, po ich primárnom očistení sme zistili, že ide teda o prezentáciu zástav z prvej polovice 19. storočia," hovorí historik Samuel Bruss.

Keď jednu zo zástav začali čistiť, zistili, že pôvodnú maľbu medzičasom niekto premaľoval. Začali pátrať prečo.

„Možnože vzbudzoval u niektorých, možno aj u cirkevných hodnostárov, pohoršenie, keďže v tomto prípade veľmi jasne vidno intímnu scénu dojćiacej matky a pravdepodobne aj pre to bol premaľovaný neskôr," myslí si historik.

„Dá sa povedať, že tento typ ikony presvätej Bohorodičky dojčiacej, alebo nazývame ju aj cirkevno-slovansky Mlekopitatelnica, bol do istej miery kontroverzný, pretože naozaj naši veriaci a ľudia sa určite s takýmto typom obrazu nestretávali," tvrdí Michal Pavlišinovič, hovorca Prešovskej archieparchie.

K ikone dojčiacej Bohorodičky sa modlili ženy, ktoré nemohli otehotnieť alebo ich čakal ťažký pôrod. Prečo a za akých okolností sa v tejto farnosti vyskytol kontroverzný obraz Panny Márie s odhaleným prsníkom, je zatiaľ iba domnienkou.

„Skôr si myslím, že táto ikona bola podarovaná vo farnosti, lebo nemáme nejaké záznamy o tom, aby takéto vyobrazenie presvätej Bohorodičky bolo súčasťou procesných zástav," dodal hovorca Prešovskej archieparchie.

 

Celé Televízne noviny si môžete pozrieť na markizaplus.sk