06. 05. 2020 17:33 | KOŠICE/vd

Ešte dnes môžete na oblohe uvidieť supermesiac, bude posledný v tomto roku

Mesiac sa nám bude javiť väčší hlavne po východe alebo pred západom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Paramonov Alexander/schutterstock.com

Na nebi sa nám naskytne krásny úkaz, mesiac dosiahne veľkosť takzvaného supersplnu. Vtedy sa líši jeho tvar aj trajektória dráhy.

„Mesiac nemá kruhovú dráhu okolo Zeme, ale eliptickú. Keď je k Zemi najbližšie (v perigeu) a zároveň v splne, niektorí označujú takýto spln za superspln alebo supermesiac. Mesiac vidíme vtedy o niečo jasnejší aj väčší ako pri iných splnoch," tvrdí Peter Kaňuk z planetária CVČ Košice.

Prečítajte si aj: Nebeské divadlo na oblohe. Takto ste ho zachytili vy

Počas fázy supersplnu sa mení aj vzdialenosť Mesiaca od Zeme. „Čo sa týka vzdialenosti od Zeme, v čase perigea bude Mesiac od nás 359 613 kilometrov. V čase splnu už bude vzdialený viac ako 360-tisíc kilometrov, čo je hranica, ktorú niektorí udávajú ako hranicu pre superspln," vysvetlil Kaňuk.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Taninras/schutterstock.com
 

Čas východu a západu Mesiaca sa líši podľa polohy pozorovateľa. Na Slovensku zaznamenáme východ v stredu (6. 5.) o 18.47 h, západ bude vo štvrtok (7. 5.) o 05.28 h. V Bratislavskom kraji sa jednotlivé úkazy uskutočnia o pár minút neskôr. V Košickom kraji naopak skôr.

Aj keď sa supermesiac označuje za výnimočný úkaz, tento rok sme ich už zaznamenali niekoľko. „V tomto roku sú za superspln označované až štyri splny (február, marec, apríl a máj), aj keď máj je diskutabilný, podobne aj február," povedal Kaňuk.

Prečítajte si aj: Naša planéta má nového spolupútnika. Astronómovia ho označili ako "minimesiac"

Zaujímavosťou je, že superspln ani nie je astronomický pojem. „Každopádne pri jasnej oblohe sa oplatí na májový spln pozrieť. Mesiac sa nám bude javiť väčší hlavne po východe alebo pred západom, keď je nízko nad obzorom," dodal Kaňuk.

V tomto roku však ide o posledný supermesiac. Najbližšie sa podobný úkaz objaví na oblohe podľa vedcov  27. apríla a a 26. mája 2021.

Komentáre ( 0)