10. 05. 2020 07:00 | MADAGASKAR/tvnoviny.sk, lm

Na Madagaskare liečia chorých na Covid-19 bylinkovým čajom. Vraj má zázračné účinky

Podľa madagaskarských úradov sa jeho účinky potvrdili u dvoch pacientov, a tak sa rozhodli pre jeho vývoz.

Madagaskarský prezident Andry Rajoelina už začal s vývozom čaju do susedných krajín
Madagaskarský prezident Andry Rajoelina už začal s vývozom čaju do susedných krajín Foto: Profimedia.sk

Na Madagaskare vraj majú účinný liek na ochorenie Covid-19. Čaj obsahujúci extrakt z paliny a iných bylín údajne dokáže pacienta vyliečiť do desiatich dní. Madagaskarský prezident Andry Rajoelina už začal s vývozom čaju do susedných krajín, informuje portál France24.

Napriek tomu, že madagaskarský prezident tvrdí, že uskutočnili potrebné testy pri liečbe Covid-19, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že neexistujú žiadne publikované vedecké štúdie o účinkoch čaju.

profimedia-0514373413.jpg
profimedia-0514373413.jpg Foto: Profimedia.sk
 

Podľa madagaskarských úradov sa jeho účinky potvrdili u dvoch pacientov, a tak sa rozhodli pre jeho vývoz. Zásielku už obdržala Nigéria, Guinea-Bissau a Rovníková Guinea. Záujem už medzičasom prejavili ďalšie krajiny ako Tanzánia, Senegal a Kongo.

Palina sa v afrických krajinách používa v liečivách pomerne často. Známe sú jej antimalarické účinky. Kým madagaskarský prezident nadšene propaguje jej účinky v súvislosti s liečbou Covidu-19, miestni výskumníci vyjadrili znepokojenie. Tvrdia, že neexistuje priamy dôkaz, ktoré by jej účinky proti koronavírusu dokazovali.

„Po dvoch prípadoch nemôžete tvrdiť, že máte dôkaz o účinku lieku. Možno sa im podarilo identifikovať sľubné výsledky, no zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by nám dovolili tvrdiť, že sme našli liek proti Covid-19,“ vyhlásil Michel Yao, odborník WHO.

Komentáre ( 0)