20. 05. 2020 19:32 | PEKING/tvnoviny.sk, lm

Čína chce zastaviť predaj divých zvierat. Farmárom ponúka peniaze, ak sa ich vzdajú

Dve centrálne provincie Chu-nan a Ťiang-si už načrtli podrobnosti programu, ktorý má poľnohospodárom pomôcť pri prechode na alternatívne živobytie.

Čínsky trh
Čínsky trh Foto: Profimedia.sk

Poľnohospodári v Číne dostávajú dotácie na ukončenie chovu a predaja exotických zvierat. K tomuto kroku pristúpili čínske úrady po narastajúcom tlaku a kritike verejnosti proti nezákonnému obchodu s voľne žijúcimi živočíchmi, ktorý je príčinou vzniku pandémie nového koronavírusu, píše portál The Jakarta Post.

Za obmedzenie obchodu s divými zvieratami dlhé roku bojovali aj aktivisti za práva zvierat. Podľa nich k podobnému kroku pristúpila vláda vôbec prvýkrát.

Čína už v posledných mesiacoch zakázala predaj voľne žijúcich zvierat, pričom upozornila na riziko šírenia chorôb na ľudí. Obchod so zvieratami však naďalej zostáva legálny na účely výskumu a tradičnej čínskej medicíny.

profimedia-0515879234.jpg
profimedia-0515879234.jpg Foto: Profimedia.sk
 

Dve centrálne provincie Chu-nan a Ťiang-si už načrtli podrobnosti programu, ktorý má poľnohospodárom pomôcť pri prechode na alternatívne živobytie. Chcú tak presvedčiť farmárov, aby chovali iné hospodárske zvieratá alebo vyrábali čaj a bylinné lieky.

Úrady chovateľom ponúkajú 120 juanov (približne 15 eur) za kilogram mäsa z kobry, štrkáča alebo užovky. Kilogram mäsa z bambusovej krysy stojí 75 juanov (9 dolárov). Civetová mačka, o ktorej sa predpokladá, že pred rokmi na ľudí preniesla ochorenie SARS, stojí na čínskom trhu 600 juanov (77 dolárov).

Miestne médiá minulý týždeň informovali, že v provincii Ťiang-si je registrovaných viac ako 2300 chovateľov s licenciou na chov divých zvierat. Podľa nich majú zvieratá na trhoch celkovú hodnotu viac ako 1,6 miliardy juanov (205 miliónov eur).

shutterstock_1693088137.jpg
shutterstock_1693088137.jpg Foto: Shutterstock / Maurizio Biso
 

Podľa aktivistov sú práve Chu-nan a Ťiang-si provinciami, kde dochádza k najmäčšiemu chovu voľne žijúcich živočíchov. V provincii Ťiang-si v roku 2018 dosiahli príjmy z chovu 10 miliárd juanov (1,2 miliardy eur).

Aktivisti podobné kroky uvítali, no zároveň upozorňujú, že návrhy ponechávajú poľnohospodárom priestor na šľachtenie exotických zvierat a zároveň nezahŕňajú mnohé zvieratá, ktoré sa chovajú na kožušinu či pre potreby tradičnej medicíny.

Komentáre ( 0)