20. 05. 2020 12:44 | HOBART/kc

Zverejnili posledné zábery predátora, ktorý vyhynul v roku 1936. Nikto ich nevidel 85 rokov

Video s dĺžkou 21 sekúnd bolo pôvodne súčasťou cestopisného dokumentu o prírodných zaujímavostiach v Tasmánii.

Tasmánsky tiger na fotografii z roku 1935.
Tasmánsky tiger na fotografii z roku 1935. Foto: Profimedia.sk

Na svetlo sveta sa dostali unikátne zábery tasmánskeho tigra (Thylacinus cynocephalus), ktoré dlhé desaťročia ležali zaprášené v archíve. Video z roku 1936 zachytáva posledného vakovlka, s ktorého smrťou zároveň vyhynul celý druh. S odvolaním sa na austrálske médiá o tom píše portál Science Alert .

Tasmánske tigre (vakovlky tasmánske, tasmánske vlky) sa kedysi vyskytovali aj v Austrálii a na Novej Guinei. Postupne ich však vytlačila ľudská civilizácia a v roku 1936 už boli na svete iba dva jedince. Jedného vakovlka mali v londýnskej ZOO, druhého v Hobarte. Občas sa síce objavia správy o ich pozorovaní, spomínané zábery sú však posledným hmatateľným dôkazom o ich existencii.

Video s dĺžkou 21 sekúnd bolo pôvodne súčasťou cestopisného dokumentu o prírodných zaujímavostiach v Tasmánii. Po dôkladnom zreštaurovaní ho zverejnil Austrálsky národný filmový a zvukový archív.

Na záberoch je tasmánsky tiger (vakovlk) s menom Benjamin, ktorý o rok neskôr zomrel.
Keďže mal rovnaký spôsob života ako psovité šelmy v Európe, výzorom sa podobal psovi alebo vlkovi. S týmito druhmi však nemá nič spoločné. Ako vačkovec je príbuzný s kengurou.


Komentáre ( 0)