21. 05. 2020 13:19 | JUNEAU/kc

Na Aljaške hrozí prírodná katastrofa. Topenie ľadovca môže kedykoľvek spôsobiť megatsunami

O tom, že nejde iba o teórie svedčí udalosť z 50. rokov minulého storočia, keď sa v zálive Lituya objavili známky neobvykle veľkých vĺn.

Animácia topenia ľadovca a zosuvu svahu.
Animácia topenia ľadovca a zosuvu svahu. Foto: reprofoto: YouTube/Sharjah 24 News

Severoamerickí klimatológovia a geológovia varujú pred gigantickým zosuvom pôdy na Aljaške, ktorý môže spôsobiť obrovské tsunami.

Príčinou hroziaceho zosuvu je nezastaviteľné roztápanie ľadovca Barry Glacier, ktorý podopiera obrovský svah. Ústup ľadovca môže spôsobiť zosuv svahu do fjordov Barry Arm a Harriman, ktorý vyvolá až 300 metrov vysokú vlnu. Ohrozený tak bude celý záliv Princa Williama, v ktorom sa bežne nachádzajú stovky rybárov aj turistov a čiastočne aj oblasť Port Wells.

Vedci z Aljašskej univerzity, Ohio State University a kanadskej Univerzity Britskej Kolumbie odhadujú, že k zosuvu môže dôjsť v odstate kedykoľvek a najneskôr do 20 rokov. Píše o tom portál New York Times

Tsunami by mohla ohroziť aj vzdialenejšie oblasti a krátkodobý nárast vodnej hladiny. Geológovia uviedli, že zosuv už prebieha, ale donedávna postupoval veľmi pomaly. To sa však teraz zmenilo a z Barryho ľadovca sa môže kedykoľvek odtrhnúť obrovský kus ľadu, následkom čoho sa dá celý svah do pohybu a zrúti sa do mora.

Megatsunami z roku 1958

O tom, že nejde iba o teórie svedčí udalosť z 50. rokov minulého storočia, keď sa v zálive Lituya objavili známky neobvykle veľkých vĺn. Zemetrasenie so silou 7,8 stupňa Richterovej stupnice 9. júla 1958 spôsobilo zosuv 300 miliónov metrov kubických hornín, ktorý spadol do Gilbertovej úžiny.

Obrovská masa spadla do mora z výšky 900 metrov. Vzniknutá vlna obtiekla protiľahlý svah a polámala stromy, ktoré sa nachádzali až 525 metrov nad hladinou mora.


Komentáre ( 0)