23. 05. 2020 11:56 | BURKBURNETT/tvnoviny.sk, ml

Najväčšia ľadová krúpa na svete? Tento gigantický kúsok prerazil strechu

Už oňho prejavili záujem vedci, mohlo by ísť o rekordný kúsok.

Rekordná krúpa z Texasu.
Rekordná krúpa z Texasu. Foto: Twitter/Grant Crosslin

V americkom štáte Texas vyčíňalo počasie. Z neba tam na zem spadla možno najväčšia krúpa v histórii, rekord však zatiaľ nikto nepotvrdil.

Ľadovec o veľkosti bowlingovej gule preletel cez strechu domu v meste Burkburnett, v ktorej zanechal veľkú dieru. Úrady podľa tamojšej stanice News Channel 6 poslali na miesto odborníkov, ktorí by mali situáciu zaznamenať a skonzultovať s miestnymi meteorológmi.

zdroj: Twitter/Grant Crosslin

Tento "úlovok" zverejnil na sociálnej sieti Twitter Grant Crosslin, ktorý tvrdí, že gigantická krúpa zasiahla dom jeho bratranca. Okamžite oňho prejavili záujem aj vedci z amerických univerzít. Skúmaním môžu zistiť aj to, či nejde iba o úlomok z väčšieho kusu.

Najväčšia ľadová krúpa, ktorú doteraz v Spojených štátoch zaznamenali, spadla v lete 2010 v meste Vivian, štát Južná Dakota. Mala priemer niečo málo cez 20 centimetrov a vážila necelý kilogram.

Podľa odhadov by mal mať priemer 20 centimetrov aj ľadovec, ktorý teraz spadol v Texase.

Začiatkom mája tohto roku zverejnili vedci z americkej Penn State University výsledky výskumu búrky, ktorá v roku 2018 zasiahla argentínske mesto Villa Carlos Paz. Veria, že práve tam spadli najväčšie krúpy v histórii. Podarilo sa zmerať 18-centimetrový úlomok z väčšieho kusu ľadu. Fotografie a videá, ktoré búrku zachytili, podrobil tím odborníkov analýze, z ktorej vyplynulo, že najväčšie krúpy mohli dosahovať až 23,7 centimetrov.

Vznik takto veľkých kusov nie je vôbec jednoduchý. Musia nastať špecifické podmienky, kedy vzostupné prúdy vetra dokážu udržať ľadovec v oblakoch dlhšie. Okrem škôd na majetku môžu veľké krúpy ohroziť aj život človeka. Za veľmi nebezpečné sa považujú kúsky, ktorých priemer je väčší ako 15 centimetrov.

Komentáre ( 0)