26. 05. 2020 14:30 | NEW YORK/kc

Majú hlad, sú agresívne a požierajú sa navzájom. Americké potkany zažívajú ťažké časy

Zatiaľ neexistujú dôkazy, že by tieto hlodavce prenášali aj koronavírus. Iné choroby však šíriť môžu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/anatolyypareev

Obmedzenie prevádzky amerických reštaurácií má negatívny dopad aj na populácie pouličných potkanov, ktoré sa uchyľujú ku kanibalizmu. Vystresované hlodavce, ktoré boli zvyknuté na zvyšky z gastro zariadení, v snahe nájsť potravu, prenikajú hlbšie do ľudských obydlí. Píše o tom portál New York Times.

„Bojujú medzi sebou, v niektorých populáciách si navzájom požierajú mláďatá a súperia spolu o potravu, ktorú sa im podarí nájsť. Potkany nie sú agresívnejšie k ľuďom, ale k sebe navzájom. Obracajú sa proti sebe," tvrdí bobby Corrigan, odborník na hlodavce žijúce v mestách.

Corrigan hovorí, že potkanie kolónie v New Yorku sa generácie spoliehajú na zásoby vyhodeného jedla, ktoré sa objavuje každý večer v smetiakoch pri reštauráciách. Pre opatrenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu o tento zdroj potravy prišli a sú hladné zúfalé. Podobná situácia je aj v Chicagu a New Orleans.

Potkany čoraz častejšie hľadajú jedlo v ľudských obydliach. Na preniknutie dnu im pritom stačí diera s priemerom niečo málo cez centimeter.

„Potkany, ktoré žijú v rezidenčných štvrtiach, si pravdepodobne, že by sa počas karantény niečo zmenilo," dodal Corrigan, a upozornil ľudí, aby si skontrolovali, či im dobre tesnia dvere

Zatiaľ neexistujú dôkazy, že by tieto hlodavce prenášali aj koronavírus. Iné choroby však šíriť môžu a sú preto permanentnou hrozbou pre verejné zdravie.

Odborníci však zároveň dodávajú, že potkany patria medzi najodolnejšie tvory na našej planéte a rýchlo sa vrátia k normálnemu životnému rytmu a dočasný výpadok sa nijako nepoznačí ich populácie a nezníži ich počty.

Komentáre ( 0)