28. 05. 2020 06:00 | VEĽKÁ BRITÁNIA/tvnoviny.sk, lm

V Británii plánujú koronavírusom nakaziť dobrovoľníkov. Chcú tak nájsť vakcínu

Vedci upozorňujú, že ak sa návrh stretne s podporou, s testovaním by sa malo začať čo najskôr.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / angellodeco

Čím viac sa počet pacientov s ochorením Covid-19 znižuje, tým ťažšia bude príprava vakcíny. Upozorňujú na to niektorí britskí vedci, ktorí trvajú na tom, že úrady teraz musia zvážiť zavedenie radikálnych alternatívnych opatrení na urýchlenie vývoja vakcíny. Takým má byť aj zámerné infikovanie dobrovoľníkov, ktorí vírusom nakazení ešte neboli, informuje The Guardian.

S podobným návrhom podľa britských vedcov prišla aj Svetová zdravotnícka organizácia. Tá začiatkom mája vydala devätnásťstranové usmernenie o tom, ako by tieto skúšky mohli prebiehať.

Ďalšia skupina britských vedcov však na tento návrh reagovala s hrôzou. Podľa nich ide o zahrávanie sa so zdravím, čo by mohlo mať za následok nielen trvalé zdravotné problémy, ale aj smrť infikovaných dobrovoľníkov. „Podobné štúdie vakcín sa vykonávajú pri mnohých vírusoch, ale iba za predpokladu, že ich klinické správanie dostatočne poznáme, že nespôsobujú závažné zdravotné komplikácie u zdravých jedincov a že existujú účinné lieky. Pri ochorení Covid-19 nie je žiadne z týchto kritérií splnené,“ upozorňuje Eleanor Riley, imunologička a profesorka z Edingurskej univerzity.

Koronavírus SARS-CoV-2
Koronavírus SARS-CoV-2 Foto: Shutterstock / Kateryna Kon
 

Údaje zverejnené minulý týždeň naznačujú, že koronavírusom mohlo byť infikovaných asi sedem percent britskej populácie, čo je podľa odborníkov relatívne nízka úroveň infekcie. Pri takomto počte totiž podľa nich nie je možné dostatočne otestovať účinok vakcíny. Vírusu by tak musel byť vystavený dostatočný počet dobrovoľníkov.

Vedci upozorňujú, že ak sa návrh stretne s podporou, s testovaním by sa malo začať čo najskôr. „Úroveň infekcie v komunite je už aj tak nízka a ak sa tento vírus správa ako iné respiračné ochorenia a koronavírusy, tak v lete sa môže ešte znížiť," uviedol profesor Lawrence Young z lekárskej fakulty Univerzity Warwick. „Potom už nebude dostatok pacientov s koronavírusom, ktorí by mohli nakaziť dobrovoľníkov, takže to jednoducho nebude fungovať,“ vysvetlil.

Podmienkou bude vek okolo 25 rokov, veľmi dobrý zdravotný stav a informovaný súhlas dobrovoľníka. Štúdie by následne mali prebiehať v špecializovaných zariadeniach s osobitným monitorovaním a pod neustálym dohľadom lekárov.