27. 05. 2020 13:51 | NEW YORK/kc

Unikátna misia dostala zelenú. Z Titanicu vytiahnu prístroj, ktorý zachránil stovky ľudí

Išlo o vtedy prelomový vynález talianskeho vynálezcu Guglielma Marconiho.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Profimedia.sk

Spoločnosť RMS Titanic inc. Dostala od súdu povolenie vyzdvihnúť z najslávnejšieho vraku histórie jeden z najväčších pokladov - Marconiho bezdrôtový telegraf. Sudkyňa federálneho súdu v Norfolku v americkom štáte Virginia rozhodla, že zariadenie je z historického a kultúrneho hľadiska dôležité a v rýchlo sa rozpadajúcom vraku Titanicu by mohlo čoskoro zmiznúť. Píše o tom portál Science Alert.

Misii firmy rázne odporuje Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA), ktorý v tomto prípade zastupoval záujmy verejnosti súvisiace s Titanicom. Úrad v súdnych dokumentoch okrem iného argumentoval, že telegraf je pravdepodobne obklopený „ostatkami viac ako 1 500 ľudí" a mal by ostať tak, ako je.

NOAA tvrdí, že expedíciu zakazuje federálny zákon a aj medzinárodná dohoda medzi USA a Spojeným kráľovstvom. Vedenie firmy RMS Titanic tvrdí, že pre ňu nie je právne záväzná a na uskutočnenie expedície tak stačí povolenie od súdu. Zákaz zaviedli najmä preto, aby odradili vykrádačov vrakov.

Rozpadávajúci sa vrak svojho času najväčšej lode sveta leží v hĺbke 3,8 kilometra na dne Atlantického oceánu už 108 rokov. Odkedy v roku 1985 Robert Ballard objavil miesto, kde legendárna loď spočíva, sa k jej vraku potopilo množstvo expedícií, nikdy však nevyniesli na hladinu nič z jeho vnútra. Všetky predmety, ktoré vyzdvihli, boli roztrúsené okolo vraku. To sa však teraz má zmeniť.

Spoločnosť RMS Titanic, ktorá sídli v americkej Atlante, chce pomocou morských robotov chirurgicky odstrániť časť hornej paluby, aby sa tak mohli dostať do miestnosti, v ktorej sa nachádza jeden zo symbolov Titanicu - bezdrôtový telegraf, vďaka ktorému sa z potápajúcej sa lode podarilo zachrániť 700 pasažierov. Núdzový signál, ktorý vyslal, vtedy zachytila loď Carpathia a prišla Titanicu na pomoc.

Šípka ukazuje na miesto, kde sa nachádza prístroj.

Išlo o vtedy prelomový vynález talianskeho vynálezcu Guglielma Marconiho. Najslávnejšie rádio dostalo prezývku „hlas Titanicu". Spoločnosť RMS Titanic tvrdí, že jej prioritou je zachovať čo najviac predmetov z vraku, ktorý sa postupne rozpadá. Vedenie firmy odmieta, že jej motiváciou je vidina zisku.

To, že rozklad vraku postupuje rýchlym tempom, ukázali aj zábery z minulého roka.

 

Animácia z roku 2015 ukazuje, že o pár desaťročí z vraku zostane už iba torzo.


Očakáva sa, že horná paluba sa zrúti už počas nasledujúcich rokov a pochová tak všetko, čo je pod ňou vrátane slávneho rádia. „Ide o dôkladne naplánovanú misiu, ktorej cieľom je vyzdvihnúť historicky cenný predmet, vďaka ktorému sa o Titanicu dozvedia viac aj budúce generácie. Vieme, že vrak sa veľmi rýchlo rozpadáva. Prečo by sme mali dopustiť, aby sa tieto artefakty nenávratne stratili?," tvrdí Bretton Hunchak, šéf RMST.

Expedícia by sa mala uskutočniť ešte počas tohto roka. Okrem troch diaľkovo ovládaných robotov sa k vraku potopí aj ponorka s ľudskou posádkou. Jeden z robotov vyreže do strechy dieru a ďalšie dva to budú snímať na kamery. Všetky zozbierané predmety následne vynesú do pripraveného koša. Marconiho telegraf by mali neskôr vystaviť v expozícii v Las Vegas a potom bude nasledovať svetové turné.

Komentáre ( 0)