28. 05. 2020 17:00 | COLUMBIA/kc

Dievčatko sa narodilo s dvomi ústami. Môže za to jedna z najvzácnejších genetických porúch

Najťažšou úlohou pre chirurgov bolo pospájanie prerušených nervov.

Dievćatko sa narodilo s dvomi ústami.
Dievćatko sa narodilo s dvomi ústami. Foto: BMJ

Lekári v americkom štáte Južná Karolína zaznamenali ojedinelý prípad genetickej poruchy u novorodenca. Dievčatko sa narodilo s dvoma ústami. Môže za to genetická porucha diprosopus, ktorú spôsobuje nadmerná hodnota proteínu SHH v tele. Píše o tom portál Science Alert.

Zvláštny výrastok na brade dieťaťa si lekári všimli už počas kontroly ultrazvukom v treťom trimestri tehotenstva. To, že ide o druhé ústa, zistili až po pôrode. Boli síce menšie ako normálne, ale inak boli kompletné - nechýbali im zuby ani jazyk. Štúdiu zverejnili v odbornom magazíne BMJ.

Keď dievčatko jedlo, malý jazyk v druhých ústach sa hýbal v súlade s normálnym jazykom. Dievčatko malo šťastie, že ústne dutiny neboli navzájom prepojené, čo by v opačnom prípade mohlo spôsobiť nepríjemné komplikácie najmä pri dýchaní.

Keď malo dievčatko šesť mesiacov, druhé ústa jej chirurgicky odstránili. Najťažšou úlohou pre chirurgov bolo pospájanie prerušených nervov. Rana po operácii mierne opuchla, no dievčatko sa rýchlo zotavilo. Lekári uviedli, že pravá časť spodnej pery zostala mierne ochabnutá, za čo zrejme môže to, že niektoré nervy chýbajú.

Diprosopus patrí medzi najvzácnejšie poruchy. Od roku 1900 zaznamenali iba 35 prípadov. V niektorých prípadoch sa narodili aj deti s dvomi tvárami. Porucha najčastejšie postihuje ženy, doteraz sa nevie prečo.

Tvár dievčatka po odoperovaní prebytočných úst.
Tvár dievčatka po odoperovaní prebytočných úst. Foto: BMJ
 

Komentáre ( 0)