02. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/vd

Obdobie zberu húb sa začína. Tu sú tipy a rady od profesionálneho hubára

Erik Valentovič profesionálne zbiera približne 20 až 25 druhov húb, v súkromnom živote oveľa viac.

Archívna snímka Erika Valentoviča.
Archívna snímka Erika Valentoviča. Foto: Erik Valentovič
Archívna snímka Erika Valentoviča.
Archívna snímka Erika Valentoviča.
Archívna snímka Erika Valentoviča.

Slovensko je krásna krajina, z veľkej časti pokrytá lesmi, lúkami a poliami. Práve v tomto období ľudia vychádzajú do prírody nielen pre turistiku a športové aktivity, ale aj pre zber húb.

Ten môže prinášať aj niekoľko problémov. V súčasnosti ľudia často riskujú a ohrozujú svoje zdravie zbieraním húb, ktoré nepoznajú. Problém často nastáva aj pri samotnom zbere, pretože nie je k prírode zhovievavý.

Huby od mykológa Erika Valentoviča spracováva vyše 100 prevádzok na Slovensku. Je jediným profesionálnym hubárom v našej krajine. Kedysi pritom huby predstavovali iba jeho záľubu, ku ktorej sa dostal pri prechádzkach so starými rodičmi. Až postupom času sa zo záľuby stálo živobytie.

Erik Valentovič.
Erik Valentovič. Foto: Erik Valentovič
 

Predtým, ako sa začal živiť zberom a spracovávaním hub, získal titul z Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov, absolvoval mykologické skúšky, získal zdravotný preukaz a absolvoval mnoho potrebných skúšok a právnych záležitostí.

Kde môžu bežní obyvatelia na Slovensku hľadať huby? Sú jednotlivé druhy húb špecifické iba v niektorých oblastiach lesa?

Huby hľadáme a zbierame po celom Slovensku. Vhodné miesta sú naozaj kdekoľvek, ja osobne disponujem aj vlastným lesom. Do zahraničia však zbierať a hľadať nechodím. Každá krajina ma iné zákony, iné kvóty, prevoz cez hranice bez dokladov je preto protizákonný.

Prečítajte si aj: Na Slovensku sa vyskytujú nové druhy húb, medzi nimi jedovatá bedľa

Obyvatelia Slovenska môžu huby hľadať takmer všade v lese, v horách, na lukách, pasienkoch, pri bytovkách či tokoch riek. Hubárčenie vyžaduje veľké znalosti, čí už rozoznávať a určovať huby, ale hlavne kedy a kam na huby ísť. Každý jeden druh huby je viazaný na určitý druh lesa alebo biotop, na výskyt určitého druhu stromov alebo druh pôdy.

Koľko jedlých húb máte vo svojom bežnom revíri?

Na Slovensku je veľmi veľké množstvo jedlých aj nejedlých húb. Máme veľmi veľké šťastie, že naša krajina a ovzdušie je zatiaľ relatívne čisté, keďže niektoré huby sú jedným z indikátorov čistého prostredia a ovzdušia. Profesionálne zbieram približne 20 až 25 druhov húb, v súkromnom živote je tých druhov oveľa viac.

Archívna snímka Erika Valentoviča.
Archívna snímka Erika Valentoviča.
 

Pýtate sa prečo? Každá krajina má svoje zákony a aj u nás je platný mykologický zoznam tržných hub, laicky je to zoznam húb, ktoré môžu byť uvádzané na trh. A niektoré huby, ktoré sú síce výborné a jedlé, na trh uvádzať jednoducho nie je možné, porušoval by som zákon.

Kedy je ideálne obdobie na zber húb?

Huby, ako je známe, obsahujú veľké percentuálne zastúpenie vody. Huby teda rastú hlavne vtedy, keď je dostatočná vlaha. Nato, aby huby začali rásť, je potrebný dážď, no nie je to hneď po daždi, ako si veľa ľudí myslí.

Všetko chce svoj čas, ani zo semienka nie je hneď rastlinka. Najskôr sa po daždi vytvára podhubie, z tohto podhubia sa neskôr vytvárajú malé plodnice húb (spravidla to trvá od 1 do 3 týždňov).

Hubárčiť sa chodí odnepamäti skoro ráno, ale nie je to pravidlom. Ja chodím na huby veľakrát aj poobede alebo na večer.

ako zbierať.jpg
ako zbierať.jpg
 

Ako sa majú správať ľudia v prípade, keď nájdu huby, o ktorých pôvode pochybujú?

Stretávam sa často s tým, že mi ľudia píšu, aby som im určil huby a veľakrát je to aj tak, že prídu ku mne s košíkom plným húb, ktoré ani nepoznajú, aby som im ich pretriedil. Je potrebné si dávať pozor, huby nie sú žiadna sranda. Huby sú v prírode zastúpené vo veľkom počte od jedlých, nejedlých až po smrteľné jedovaté. Je ich niekoľko tisíc druhov.

Ja osobne ich poznám veľmi veľa, ale tiež nie úplne všetky. Preto je potrebné držať sa pravidla, ak niečo nepoznám alebo nie som si istý, huba ostáva v lese. Ak aj nájdem huby, ktoré nepoznám alebo sú jedovaté, nejedlé neničím a nekopem do nich. Pri určovaní nového druhu alebo pri endemitickom druhu, ktorý nepoznám, používam atlas.

Archívna snímka Erika Valentoviča.
Archívna snímka Erika Valentoviča. Foto: Erik Valentovič
 

Ktoré jedovaté - nebezpečné huby najčastejšie nájdete a s ktorými hubami sa dajú najčastejšie pomýliť?

- Najčastejšie zámeny hub sú hlavne Muchotrávka Zelená s Pečiarkou (šampiňónom)
- Bedľa Vysoká s Bedľičkou Šupinkatou
- Hríb Zrnitohľúbikový s Hríbom Satanským (Satan)

Venujete sa aj iným zberom, alebo ste verný iba hubám?

Sortiment, ktorému sa venujem, je hlavne čerstvé a sušené huby, tými som aj začal. Nabaľovali sa na to ďalšie produkty, ako sú divo rastúce rastliny, kvety a podobne. Moje portfólio sa rozrástlo aj o jedlé kvety, ktoré si dokonca pestujem doma a je o ne veľký záujem.

Viac záberov úlovkov nájdete v galérii.