14. 06. 2020 07:00 | SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY/tvnoviny, lm

V púšti neďaleko Dubaja postavia nové mesto. Pozrite si prvé návrhy

Architekti sa domnievajú, že technológie, ktoré využijú na jeho výstavbu, budú v budúcnosti využité aj pri megalomanskom pláne výstavby miest na Marse.

V púšti neďaleko Dubaja postavia nové mesto. Pozrite si návrhy, ako bude vyzerať
V púšti neďaleko Dubaja postavia nové mesto. Pozrite si návrhy, ako bude vyzerať Foto: YouTube / World Teach

V roku 2017 Spojené arabské emiráty oznámili svoju ambíciu kolonizovať v nasledujúcom storočí Mars. To, ako by mali mestá na susednej planéte vyzerať, už majú saudskoarabskí architekti vymyslené. Podobné mestečko chcú ale ešte predtým postaviť v púšti neďaleko Dubaja, informuje spravodajský portál CNN.

Mesto, ktorému dali zatiaľ názov Mars Science City, by sa malo rozprestierať na ploche 176 000 štvorcových metrov, čo predstavuje rozlohu viac ako 30 futbalových ihrísk. Projekt by mal podľa predbežných odhadov stáť 135 miliónov dolárov.

Viac fotiek si môžete pozrieť, keď klipknete na šípku (priamo na fotke).

Zdroj: Instagram/themediapunditng

Architekti dostali za úlohu vyvinúť technológie potrebné na kolonizáciu Marsu tak, aby sa nehostinné prostredie planéty stalo pre ľudí obývateľným. Prototyp marťanského mesta, kde bude možné prežiť, majú odskúšať v podmienkach saudskoarabskej púšte.

Mars má tenkú atmosféru a nemá magnetické pole, takže ochrana pred škodlivým žiarením je veľmi nízka. Ďalším problémom je teplota. Priemerná teplota na Marse je -63 stupňov. Tenká atmosférická vrstva znamená aj nízky tlak vzduchu, takže kvapaliny sa rýchlo vyparujú.

Aby na červenej planéte udržali vhodnú teplotu a tlak vzduchu, mestá by boli tvorené natlakovanými kupolami, z ktorých každá by bola pokrytá priehľadnou polyetylénovou membránou. Kyslík by sa vyrábal pomocou elektriny získanej zo slnečnej energie. Tá by mala kapsule aj „vykurovať“. Tenká atmosférická vrstva potom bude udržiavať stálu teplotu.

Budovy by sa stavali pomocou 3D tlačiarne, čo chcú za pomoci púštneho piesku vyskúšať už vo futuristickom meste neďaleko Dubaja. Zatiaľ nie je známy dátum začatia výstavby mesta, no architekti sa domnievajú, že technológie, ktoré využijú na jeho výstavbu, budú v budúcnosti využité aj pri megalomanskom pláne výstavby miest na Marse.

Komentáre ( 0)